Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Třísloviny

Třísloviny jsou skupinou chemických sloučenin, které se přirozeně vyskytují v mnoha rostlinách, včetně ovoce, zeleniny, bylin, ořechů a semínek. Jsou známy svými silnými antioxidantními vlastnostmi, které mohou pomoci chránit tělo před škodlivými volnými radikály a podporovat celkové zdraví. Třísloviny také mohou pomoci zlepšit trávení, podporovat zdraví srdce a cév a mohou mít protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Přestože třísloviny mají mnoho potenciálních zdravotních výhod, mohou také způsobit některé nežádoucí účinky, pokud jsou konzumovány v nadměrném množství. Mohou například způsobit žaludeční potíže, jako je nevolnost nebo zvracení, a mohou také zhoršit symptomy žaludečních vředů. Některé studie také naznačují, že vysoký příjem tříslovin může snižovat vstřebávání některých živin, jako je železo. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na třísloviny v moderovaném množství a jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat k tomu názoru na dobu louhování čaje výše v diskusi:
"obecně platí, že čím delší doba louhování, tím vyšší obsah kofeinu následně čaj obsahuje".
Setkala jsem se s opačným názorem u černého čaje (nevím jestli platí i u zeleného) a to, že čím déle se louhuje od 4 až do 5 min., uvolňují se třísloviny, které právě účinek kofeinu neutralizují a čaj má pak účinky uklidňující. Jak to tedy prosím je? Pokud chceme snížit kofein máme čaj louhovat jen krátce nebo naopak déle 4-5 min.?
Děkuji.

Čím déle bylinu louhujete, tím více látek se do tekutiny uvolňuje, toto platí obecně. Faktem je, že s dobou louhování čajových listů se do vody kromě kofeinu uvolňují i třísloviny, které NEneutralizují účinky kofeinu, ale komplikují jeho uvolňování v těle. Tzn. čaj bude obsahovat hodně kofeinu i tříslovin, díky obsahu tříslovin se kofein bude vstřebávat v trávicím traktu pomaleji, jeho účinek v těle tak bude pozvolnější a dlouhodobější (řádově v hodinách). Při přípravě čaje tak záleží jen na vás, jaký postup budete preferovat s ohledem na cíl, který konzumací čaje sledujete.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi