Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku, známý také jako IBS (Irritable Bowel Syndrome), je chronické střevní onemocnění, které se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, průjmy nebo zácpou. Příčiny tohoto syndromu nejsou zcela jasně definovány, ale mohou zahrnovat genetickou predispozici, stres, infekce nebo nesprávnou stravu. IBS může výrazně ovlivnit kvalitu života postižených, protože může způsobovat nepohodlí a nepředvídatelné střevní pohyby.

Výživa hraje klíčovou roli v řízení a zmírňování příznaků IBS. Některé potraviny mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky, zatímco jiné mohou pomoci udržet střeva v klidu. Obecně se doporučuje vyhýbat se potravinám bohatým na tuky, mléčným výrobkům, alkoholu, kofeinu a některým druhům ovoce a zeleniny. Naopak, strava bohatá na vlákninu může pomoci regulovat střevní pohyby a zmírnit příznaky. Každý člověk je však jedinečný a to, co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Proto je důležité vést si deník stravy a sledovat, jaké potraviny způsobují problémy.

Vážený pane Jelínku,
chtěla bych si ujasnit, jestli se syndrom dráždivého tračníku může spojovat jen s akutním stavem nevolnosti jedince, či, pokud už jednou takovou diagnózu obdržel bude s obtížemi "bojovat" už po celý život.
Předem děkuji za odpověď

Syndrom dráždivého tračníku je zdravotní problém, který je poměrně dobře ovlivnitelný úpravou stravování. Pokud jeho příčina není primárně stresového původu, počítejte s tím, že vhodnou úpravou jídelníčku můžete mít situaci pod kontrolou. Diagnóza tohoto problému v žádném případě nemusí být doživotní.

Dobrý den pane Jelínek,
chtěla bych se zeptat, zda u syndromu dráždivého tračníku je vhodná strava pickles.
Děkuji za odpověď.

Seznam nevhodných potravin u syndromu dráždivého tračníku se odvíjí od toho, jakou dietu zvolíte. Jedná-li se o lowFODMAP, tak kvašené druhy zeleniny neobsahují FODMAP, mohou proto být běžnou součástí stravy.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi