Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Stres

Stres je přirozenou reakcí těla na vnější podněty, které vyvolávají pocit ohrožení nebo nepohodlí. Tělo na stres reaguje uvolňováním hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které zvyšují srdeční frekvenci, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Tato "boj nebo útěk" reakce je nezbytná pro přežití, ale pokud je stres chronický, může mít negativní dopad na zdraví. Dlouhodobý stres může vést k řadě zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, cukrovky, deprese a úzkosti.

Výživa hraje klíčovou roli v řízení stresu a jeho dopadu na zdraví. Některé potraviny a nápoje mohou zvyšovat hladiny stresových hormonů v těle, zatímco jiné mohou pomoci snížit stres a podporovat relaxaci. Například kofein a cukr mohou zvyšovat hladiny kortizolu a zvyšovat pocity stresu a úzkosti. Na druhou stranu, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a ořechy, mohou pomoci snížit hladiny stresových hormonů. Stejně tak potraviny bohaté na vitamíny B, jako jsou celozrnné obiloviny a luštěniny, mohou podporovat zdravou nervovou soustavu a pomoci tělu lépe zvládat stres.

Jaké je optimální hubnutí kolik kg/týden, aby to nebyl stres?
Dekuji.

Standardně se doporučuje redukce max. 0,5 kg tukové hmoty za týden. U vyšších hodnot roste riziko zvýšených hodnot krevních tuků včetně cholesterolu a s nimi i jejich oxidace, což má negativní dopad na zdraví (zátěž srdečně-cévního systému, jater).

Dobrý den, pane Jelínku,
tápu ohledně zrychlování metabolismu "za pomoci" stresu. Vy píšete, že s rostoucí mírou stresu se metabolismus zrychluje. Marc David v Pomalé dietě (která je i na seznamu doporučené literatury) ale tvrdí opak: při aktivaci sympatiku, tedy během stresové zátěže je tráveni vypnuto, protože organismus soustředí své kapacity na boj nebo útěk.
Můžu poprosit o vysvětlení? Děkuji!

V tomto případě je myšlen proces zrychlování metabolismu jako celku, ne zaměření se na jeho dílčí části. Aktivace sympatiku potlačí činnost parasympatiku, který koriguje trávení. Zvýší se tak ale aktivita srdečně-cévní soustavy, v případě zapojení pohybové aktivity i činnost svalové tkáně. Toto podporuje metabolismus živin, které zajišťují chod těchto systémů. Zvýšená aktivita jednotlivých částí metabolismu proto vždy vede i ke zrychlení celku.
Současně je dobré na tento princip nahlížet i z pohledu vlivu času. V krátkodobém pojetí stres (i pohyb) zrychluje metabolické reakce, pokud ale tyto nebudou v rovnováze se stravou (typickým příkladem je dlouhodobý deficit bílkovin), povede tato kombinace faktorů k celkovému zpomalování metabolických dějů (= převaha katabolickýc reakcí vede ke zpomalování aktivity metabolismu).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi