Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Stopové prvky

Stopové prvky jsou minerály, které jsou v těle potřebné v malém množství, ale jsou nezbytné pro správnou funkci mnoha tělesných systémů. Mezi tyto prvky patří například železo, zinek, měď, mangan, jód, selen, chrom a fluor. I když jsou potřebné jen v malých množstvích, jejich nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům.

Výživa hraje klíčovou roli v dodávání tělu potřebných stopových prvků. Tyto prvky se obvykle získávají z potravy, především z ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, masa a mořských plodů. Například železo, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a přenos kyslíku v těle, se nachází v červeném mase, drůbeži a rybách. Zinek, který je důležitý pro imunitní systém a hojení ran, je bohatě zastoupen v hovězím mase, vajíčkách a celozrnných produktech.

Dobrý den,
mám dotaz k vitamínům.
Ve skriptech píšete, že chemická hnojiva ničí vitamíny a stopové prvky v půdě. Má tedy nějaký smysl tvořit jídelníčky, které mají zajistit dostatek např. vitamínu C, nebo B komplexu? Nevím, jestli uvedené hodnoty obsahu vitamínů v aplikaci ZOF skutečně odpovídají realitě (kvůli těm hnojivům).
Není proto lepší toto neřešit a koupit si rovnou multivitamín + podle vlastních pocitů brát stopové prvky?
Nejsem si jistý, jestli je reálné dnes ze stravy přijmout dostatek všech vit. a stopových prvků.
Díky za odpověď.

Smysl to vždy má a v podstatě i mít musí, protože strava je vždy základem, od kterého se odvíjí vhodnost použití doplňků stravy. V potravinách se vždy nachází určité množství minerálů a minerálů, jejich množství je ale velmi pohyblivé. Vždy se odvíjí od způsobu pěstování potraviny, kvality půdy a formy technologického zpracování produktu, u vitamínů navíc i způsobu skladování (= podmínek nastolujících oxidaci).
Nutriční hodnoty v aplikacích vychází z měření obsahu živin v potravinách, vždy je ale považujte za silně orientační. U ZOF jsme databázi vytvářeli průměrováním hodnot běžně prezentovaných na jednotlivých kontinentech (kurzy studují zájemci v podstatě ze všech koutů planety), v mnoha případech se tak liší od databází, které jsou běžně používané v Evropě.
Zajistit dostatek minerálů většinou není problém, u vitamínů a antioxidantů je to už větší výzva, protože jsou termolabilní a podléhají oxidačním pochodům - z těchto důvodů je jejich doplňování suplementací důležitější, než u minerálních látek.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi