Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Stimulant

Stimulanty jsou látky, které zvyšují aktivitu v centrální nervové soustavě a těla jako celku. Příkladem stimulantů jsou kofein, nikotin, amfetaminy nebo kokain. Tyto látky mohou zvýšit hladinu energie, zlepšit náladu, zvýšit bdělost a zlepšit kognitivní funkce. Nicméně, jejich dlouhodobé užívání může vést k závislosti a může mít negativní dopad na zdraví.

V kontextu výživy se stimulanty často nacházejí v potravinách a nápojích, jako je káva, čaj, energetické nápoje a některé druhy čokolády. Kofein je nejčastěji konzumovaný stimulant na světě. Ačkoli může poskytnout krátkodobé zvýšení energie a bdělosti, jeho nadměrné užívání může vést k dehydrataci, nespavosti, zvýšenému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům.

Dobrý den,
mám dotaz k zelené kávě z nepražených bobů. Zaujala mě informace na obalu, kde se uvádí, že je ideální PO sportovním výkonu – to si nějak nedokážu vysvětlit, jaký benefit to může mít. Čekala bych spíše, že po sportovním výkonu potřebuji něco spíše uzemňujícího, relaxačního, než stimulantu. Může to mít tedy nějaký jiný benefit?
Děkuji

Zelená káva není pražená, její účinek se tak diametrálně liší. Obsahuje podstatně vyšší koncentrace (nejen) antioxidačních látek, v tomto směru se může jevit jako výhodné ji (případně extrakty z ní vyrobené, které mohou být prosty kofeinu) užívat po výkonu. Pokud ale obsahují kofein, buďte vůči takovým doporučením obezřetní, jsou silně kontraproduktivní (zdaleka ne všichni výrobci doplňků stravy vykazují schopnost prezentovat smysluplná doporučení, to je bohužel globální problém).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi