Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Spirulina

Spirulina je modrozelená řasa, která je považována za jednu z nejvýživnějších potravin na světě. Je bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou přispět k celkovému zdraví a pohodě. Spirulina je také významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce a mozku.

Výživové výhody spiruliny zahrnují podporu imunitního systému, zlepšení trávení a detoxikaci těla. Je také známo, že pomáhá zlepšovat energii a vytrvalost, což je důvod, proč je oblíbená u sportovců a těch, kteří hledají přirozený způsob, jak zvýšit svou výkonnost. Navíc, díky svému vysokému obsahu antioxidantů, spirulina může pomoci chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a podporovat zdravou pleť a vlasy.

Dobrý den, pane Jelínku.
Mám dotaz ohledně kombinace chlorelly a spiruliny, oboje v práškové formě. Bylo mi doporučeno dávkování půl lžičky chlorelly a půl lžičky spiruliny. Užívám tuto kombinaci ráno na lačno cca 30min. před jídlem. Zajímal by mě Váš názor. Odvíjí se množství DD i od váhy jedince? Jsem sportovec, a při dlouhodobém užívání bych asi teda neměla zvyšovat dávku chlorelly?
Děkuji

Doporučené dávkování obou druhů řas výrobce nastavuje s ohledem na složení směsi, tzn. obsahu aktivních látek. Primárním požadavkem je nutnost vyhnout se potenciálnímu předávkování uživatele, což je trochu problém, protože se cílí na zprůměrovaného jedince společnosti. To samozřejmě nutí výrobce/prodejce k preventivnímu stanovení nižších dávek, určitou možnost ale nabízí systém doporučení vztažený k jednotlivých skupinám populace (sportovci, těhotné, kojící, děti, senioři...). Potenciálně nejvyšší dávky jsou vždy určeny sportovcům, nemalou roli samozřejmě hraje i tělesná hmotnost. Pokud takový systém na etiketě výrobku nenajdete, buďte obezřetní na příliš vysoký příjem jakéhokoli produktu. Jsem toho názoru, že je výhodnější užívat raději méně, ale dlouhodobě (u přípravků, kde delší režim má smysl, což u těchto řas má), protože dáte tělu možnost se adaptovat na příjem nového spektra nutričně působících látek.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakou biologickou dostupnost má vitamín B12 obsažený ve spirulině. Jedná se o výhodný zdroj vitamínu B12 pro vegany?
Děkuji.

Problematika vitamínu B12 v rostlinných zdrojích není úplně jednoznačná. Ukazuje se, že rostliny vyrábí analogy B12, které jsou chemicky tak podobné skutečnému B12, že se vážou na stejnou transportní molekulu (vnitřní faktor). Víme o nich, že nemají stejný vliv na metabolismus jako skutečný vitamín B12. Současně bylo zjištěno, že přináší riziko v podobě faktu, že mohou v situaci jejich vyššího podílu ve stravě obsadit transportní molekuly vnitřního faktoru a tím znemožnost vstřebávání skutečnému vitamínu B12, kterého teoreticky může být ve stravě dostatek.
Obecně dnes panuje shoda v tom, že rostlinné analogy nejenom že nejsou účinné, ale mohou být v přebytku i zdravotně rizikové. Jedinou výjimkou jsou produkty z chlorelly, kde některé studie ukázaly, že může obsahovat molekuly B12, které působí prakticky stejně, jako živočišné zdroje B12. I tady je to ale složitější, protože se zjistilo, že tyto molekuly B12 nevyrábí řasa, ale jsou výsledkem produkce mikroorganismů žijící na řasách. Komplikace spočívá v tom, že řasy dostupné v komerční síti, tedy pěstované v umělých nádržích, z důvodu sterilních podmínek neobsahují potřebné mikroorganismy vyrábějící účinný B12, takže se tato informace vztahuje pouze k řasám chorelly žijícím ve volném prostředí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi