Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Špenát

Špenát je vysoce výživná zelenina, která je bohatá na vitamíny a minerály. Je zvláště bohatý na vitamín A, vitamín C, vitamín K, železo a kalcium. Špenát také obsahuje významné množství vlákniny a je dobrým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci chránit tělo před volnými radikály a chronickými chorobami. Jeho nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody také činí špenát ideální volbou pro ty, kteří se snaží zhubnout.

Z hlediska zdraví může konzumace špenátu přinést řadu výhod. Jeho vysoký obsah železa může pomoci předcházet anémii a podporovat zdravý vývoj červených krvinek. Vitamín K v špenátu je důležitý pro zdraví kostí, zatímco vitamín A podporuje zdravý zrak a imunitní systém. Špenát také obsahuje lutein a zeaxanthin, dva antioxidanty, které mohou chránit oči před poškozením způsobeným UV zářením.

Dobrý den,
potřebuji lehce utřídit myšlenky - špenát jako takový obsahuje velké množství vápníku, zároveň ale i kys. šťavelové. Je tedy lepší ho používat čerstvý ve smoothie aj., nebo ho jíst ve vařené podobě?

Využitelnost vápníku ze šťavelanu vápenatého je mizivá - tato sůl je nerozpustná, tepelná úprava na využitelnost kalcia nemá prakticky žádný vliv. V situacích, kdy pořebujete navyšovat příjem vápníku, je proto vhodné se zdrojům šťavelanů vyhýbat, případně je výrazně omezovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi