Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Sádlo

Sádlo je tuk získaný z vepřového masa, který je tradičně používán v mnoha kuchyních po celém světě. Z hlediska výživy je sádlo bohaté na nasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví srdce a cév. Sádlo také obsahuje vitamíny A, D, E a K, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, zraku a imunitního systému. Navíc, sádlo je také dobrým zdrojem energie, protože tuky jsou nejkoncentrovanějším zdrojem kalorií.

Nicméně, přestože sádlo obsahuje některé důležité živiny, je také vysoko kalorické a může přispět k nárůstu tělesné hmotnosti, pokud je konzumováno v nadměrném množství. Navíc, příliš mnoho nasycených tuků v stravě může zvýšit hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi, což může vést k vývoji srdečních chorob. Proto by sádlo mělo být konzumováno s mírou jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den,
oxiduje cholesterol v másle/sádle při smažení/pečení, i když dbáme na správnou teplotu, tzn. když dbáme na kouřový bod? A je v tomto ohledu lepší využívat pro podobné úpravy ghí, nebo to roli nehraje?
Předem děkuji za odpověď.

K oxidaci cholesterolu při tepelné úpravě dochází, rozsah oxidace je ale dán konkrétní teplotou (s rostoucí hodnotou roste i podíl oxidovaného cholesterolu) a délkou tepelné manipulace. Toto platí pro máslo obecně, tedy i pro ghí. Vždy je výhodnější používat pro tepelnou úpravu přepuštěné máslo z důvodu jeho vyššího kouřového bodu (tento bod je ale dán obsahem příměsí v tuku, ne lipidovým profilem), ve vztahu k oxidaci cholesterolu by proces přípravy jídla měl být ale co nejkratší.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi