Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Řepný cukr

Řepný cukr je druh cukru, který se vyrábí z cukrové řepy. Je to rafinovaný cukr, což znamená, že prochází procesem čištění a krystalizace, který odstraňuje všechny nečistoty a nežádoucí látky. Výsledkem je čistý sacharóza, který je vysoko kalorický a má vysoký glykemický index. To znamená, že jeho konzumace může rychle zvýšit hladinu cukru v krvi, což může vést k problémům s inzulínem a diabetes mellitus.

Z hlediska výživy řepný cukr neposkytuje žádné významné výživové hodnoty kromě energie. Neobsahuje žádné vitamíny, minerály nebo vlákninu, které jsou důležité pro zdravou stravu. Přestože je cukr nezbytný pro některé tělesné funkce, jako je produkce energie, nadměrná konzumace řepného cukru může vést k obezitě, srdečním chorobám a jiným zdravotním problémům. Proto je důležité omezit jeho příjem a preferovat přirozené zdroje cukru, jako je ovoce.

Dobrý den, pane Jelínku.
Zajímalo by mě, jaké jsou odlišnosti v trávení fruktózy a řepného cukru. Proč někomu může fruktóza kvasit ve střevech a cukr to nedělá?
Děkuji za odpověď.

V dané situaci zálěží na několika faktorech, které mohou mít vliv na projevy trávení. Je třeba rozlišovat:
- množství požitého cukru,
- jeho formu - čistá (např. v nápojích) vs. vázaná na další složky (v potravině),
- složení stravy,
- aktivitu (diverzitu) střevní mikrobioty.
Proces vstřebávání fruktózy je složitější, než u glukózy (cukry se vstřebávají skrze odlišné enzymatické reakce). Řepný cukr (sacharóza) je složena z glukózy a fruktózy, při požití stejného množství tohoto cukru ve srovnání s čistou fruktózou jako sladidlem tak trávicí trakt dostane poloviční podíl fruktózy. Od toho se mohou ve specifických situacích odvíjet i reakce trávicího traktu.
Dále je otázkou, co přesně máte na mysli pod pojmem "kvasit". Fruktóza (ovocný cukr) je standardně obsažena v ovoci, které je bohaté na rozpustnou vlákninu. Tato absorbuje vodu ve střevech, při konzumaci většího množství ovoce tak může dojít k pocitům plnosti až nadýmání (nejedná se ale o "kvašení ve střevech").

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi