Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Řepkový olej

Řepkový olej je výživově bohatý olej, který se získává z rostliny řepky. Je považován za jednu z nejzdravějších možností rostlinných olejů, protože obsahuje velké množství mononenasycených tuků a je nízký na nasycených tucích. Řepkový olej je také vynikajícím zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou pro lidské tělo nezbytné, ale musí být získány z potravy, protože je tělo samo nedokáže vyrobit.

Z hlediska výživy je řepkový olej také bohatý na vitamíny E a K, které jsou důležité pro zdraví srdce a kostí. Vitamin E je silný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály, zatímco vitamin K je nezbytný pro správnou srážlivost krve a zdraví kostí. Řepkový olej má také vysoký obsah fitosterolů, což jsou rostlinné sloučeniny, které mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nejlepším olejem v kuchyni na připravu jídel je olivový olej rafinovaný a slunečnicový olej a tedy i máslo Ghii? Mohl byste mi doporučit, který z olejů je nejvhodnější než pro Vás v praxi a proč?
Děkuji

"Nejlepší" olej je takový, který splňuje tři podmínky:
1. Nepřepaluje se při teplotách, při kterých jej chcete používat,
2. Obsahuje rozumně vyvážený poměr mastných kyselin,
3. Je cenově dostupný.
Nejblíže se těmto podmínkám blíží rafinované olivové a řepkové oleje. Slunečnicový olej má sice vyšší kouřový bod, obsahuje ale vysoký podíl omega-6 mastných kyselin, což s ohledem na jejich přebytek ve stravě západní populace je nevýhodná charakteristika. Ghí má sice vysokou hodnotu kouřového bodu, do teplé kuchyně se proto hodí, nemá ale tak výhodný poměr mastných kyselin (převažují nasycené tuky).
Vždy je ale rozumné k volbě olejů přistupovat pragmaticky, není nezbytně nutné cílit jen na jednu možnost. Součástí hlavních pravidel racionálního stravování je i faktor pestrosti, vyplácí se proto zdroje kombinovat.

Dobrý den,
chci se zeptat, proč máte raději na smažení ( když už tedy výjimečně smažíte :-) olivový olej, když je často na smažení uváděný jako nejlepší olej řepkový pro jeho vysokou hodnotu SP, nízkém počtu nasyc.MK, hodně omega-9....? Není tedy lepší spíše řepkový, než olivový olej ?
A ještě bych se chtěla zeptat, jaký máte názor na ghí?
Děkuji :-).

Toto tvrzení převládá v našich končinách, a to z důvodu intenzívní propagace ze strany jeho výrobců. Technicky vzato to le pravda není, protože pokud vedle sebe do srovnání postavíte olivový a řepkový olej, oba v RAFINOVANÉ podobě, tak lépe vyjde olivový. Obsahuje totiž více nasycených a mononenasycených tuků, které jsou teplotně stabilnější, než polynenasycené tuky, na které je bohatší řepka.
Ghí je pro tepelnou manipulaci výhodným tukem - obsahuje převažující podíl nasycených tuků, má tak velmi vysoký SP. Jen je potřeba určité obezřetnosti v celkovém jeho množství právě kvůli nasyceným mastným kyselinám v rámci sledování celodenního poměru mezi nasycenými a nenasycenými tuky (ten by se měl pohybovat kolem 1:2).

Dobrý den,
aktuálně v kuchyni používám řepkový olej Manka, kde je psáno za studena lisovaný, šetrně rafinovaný, k použití v teplé i studené kuchyni. Dá se tedy říct, že je to taková univerzální forma oleje, kterou se neudělá chyba jak ve studené, tak teplé kuchyni? Chápu ale, že tento olej asi nebude vhodný na smažení?
Děkuji za odpověď :)

Řepkový olej je ve smyslu poměru zastoupených mastných kyselin rozumnou (= univerzální) volbou. Obsahuje nízký podíl nasycených tuků, nevykazuje zbytečný přebytek omega-6, a díky vysokému kouřovému bodu je možné jej použít i pro vyšší teploty. Jako každý jiný i tento tuk má svoje limity, při smažení je třeba opatrnosti a nepřepálit jej.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi