Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou výživově bohaté a představují skvělý zdroj energie. Jsou bohaté na vlákninu, zejména beta-glukany, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a tak podpořit zdraví srdce. Ovesné vločky také obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů, včetně železa, zinku, vitamínu B1 a vitamínu B5. Díky svému vysokému obsahu vlákniny mohou ovesné vločky pomoci regulovat trávení a podporovat pocit sytosti, což může být užitečné pro ty, kdo se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost.

Kromě toho, ovesné vločky jsou nízké na nasycené tuky a obsahují zdravé množství bílkovin, což je činí ideální volbou pro snídani nebo jako zdravé mezi-jídlo. Jsou také nízké na sodík, což je důležité pro ty, kdo se snaží omezit příjem soli kvůli vysokému krevnímu tlaku. Ovesné vločky jsou také bezlepkové, což je činí vhodnými pro ty, kdo trpí celiakií nebo jsou citliví na lepek.

Dobrý den,
jsou ovesné vločky pro svůj relativně vysoký podíl nerozpustné vlákniny vhodné pro častou konzumaci (cca 4x týdně) u dětí do tří let?
Děkuji.

Ovesné vločky skutečně obsahují vysoký podíl nerozpustné vlákniny, navíc počítejte i s vyšším podílem antinutričních látek. U dětí do 3 let je proto výhodné se jejich konzumaci vyhýbat. Z důvodu snahy o prodloužení trvanlivosti se kupované vločky napařují, omezí se tím enzymatické reakce, úroveň stravitelnosti se ale nijak nezlepší. Pokud vločky necháte zfermentovat a následně je důkladně rozvaříte, stravitelnost se takto výrazně zlepší, dojde i ke snížení obsahu antinutričních faktorů.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi