Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ořechová mléka

Ořechová mléka jsou rostlinná alternativa klasického kravského mléka, která se v posledních letech stává stále populárnější. Jsou vyráběna z různých druhů ořechů, jako jsou mandle, lískové ořechy, kešu, vlašské ořechy a další. Tato mléka jsou bohatá na vitamíny a minerály, včetně vápníku, draslíku a vitaminu E. Navíc, oproti kravskému mléku, neobsahují žádný cholesterol ani nasycené tuky, což je činí vhodnými pro lidi s vysokým cholesterolovým profilem nebo pro ty, kteří se snaží o redukci tělesného tuku.

Ořechová mléka jsou také skvělou volbou pro lidi s intolerancí na laktózu nebo pro ty, kteří se rozhodli pro veganský životní styl. Přestože ořechová mléka obecně obsahují méně bílkovin než kravské mléko, některé značky je obohacují o rostlinné bílkoviny, aby vyrovnaly tento deficit. Díky svému jemnému a sladkému chuti jsou ořechová mléka oblíbenou volbou pro smoothie, müsli, kávu nebo jen tak samotná.

Dobrý den,
ráda bych se zamyslela nad kvalitou rostlinných nápojů.
Pokud se podíváme na složení ořechových mlék - mají vše v hezkém poměru a přibližuji se klasickému mléko.
Pokud se zamyslím nad výrobou mléka z obilovin (rýže, ovec,pohanka...), přijde mi to vlastně jako voda s moukou. Obsah živin také není úplně dobrý a s cenovkou kolem 60kč, je to skutečně k zamyšlení. Doporučujete i vy preferovat spíše ořechová mléka?
Moc děkuji

Tady se zamýšlíte správným způsobem. Ořechové nápoje jsou skutečně nutričně bohatší než obilné, poměr cena/výkon tak vychází lépe. Obilné nápoje ale úplně nezatracujme, některé výrobky obsahují zajímavý podíl beta-glukanů, což je s ohledem na jejich dopad na imunitní systém cenná informace (nejlépe by na tom měly být ovesné produkty).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi