Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ořechové máslo

Ořechové máslo je výživově bohatý potravinový produkt, který je zdrojem zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Obsahuje mononenasycené a polyenasycené tuky, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi. Ořechové máslo je také dobrým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a opravu tělesných tkání. Vláknina v ořechovém másle může podporovat zdraví trávicího systému a pomáhat při regulaci hladiny cukru v krvi.

Ořechové máslo je také bohaté na vitamíny a minerály, včetně vitamínu E, hořčíku, draslíku a železa. Vitamín E je silný antioxidant, který může pomoci chránit tělo před poškozením buněk způsobeným volnými radikály. Hořčík a draslík jsou důležité pro zdraví srdce a nervového systému, zatímco železo je nezbytné pro výrobu červených krvinek. Navíc, ořechové máslo je také zdrojem dietního vlákniny, která může pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi a podporovat pocit sytosti, což může být užitečné pro ty, kdo se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost.

Dobrý den,
doporučil byste pravidelnou konzumaci 100% ořechových másel? Případně proč?
Předem děkuji.

Za normálních podmínek a současně v situaci absence zbytečných aditiv u těchto výrobků mi přijde kontraproduktivní se jim vyhýbat. Je dobré si uvědomit, že másla v takové podobě jsou kvalitní (= průmyslově nezprocesovanou) potravinou s velmi zajímavým nutričním profilem. Společně s luštěninovými pomazánkami jsou v podstatě ideální pro použití v kombinaci s pečivem, mají zasloužený nárok být nedílnou součástí jídelníčku.
Přistupujte k nim ale jako k potravině, o které víte, že je citlivá na oxidaci (másla obsahují vysoký podíl tuků, které nemají příliš v lásce kyslík a světlo), náchylná k plísním a v neposlední řadě i zdrojem některých alergenů.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi