Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Nízkotuková dieta

Nízkotuková dieta je stravovací plán, který omezuje příjem tuků, zejména nasycených tuků a cholesterolu. Tento typ diety je často doporučován lidem, kteří mají problémy s obezitou, vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami. Cílem nízkotukové diety je snížit riziko těchto zdravotních problémů tím, že se snižuje množství tuku, které tělo přijímá a ukládá.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že tuky jsou stále nezbytnou součástí zdravé stravy, protože podporují mnoho tělesných funkcí, včetně růstu a vývoje, a jsou zdrojem energie. Nízkotuková dieta by tedy měla být vyvážená a měla by zahrnovat zdravé tuky, jako jsou ty, které se nacházejí v rybách, ořeších a semenech. Je také důležité se zaměřit na celkový příjem kalorií a na konzumaci dostatečného množství bílkovin, vlákniny a dalších důležitých živin.

Dobrý den,
prosím, co byste obecně doporučil lidem bez žlučníku? Chápu, že nízkotuková dieta po celý život je asi nutná. Ale existují nějaké doplňky a byliny, které by bylo vhodné užívat specificky po odstranění žlučníku? Např. po jídle k podpoře metabolismu tuků apod? Protože chybí-li nějaký orgán, může to mít zase vliv na jiný...je to tak?
Děkuji předem za odpověď.

Pokud chybí orgán, vždy dojde k odklonu od metabolické rovnováhy, platí to samozřejmě i u absence žlučníku. Ten nejlepší možný směr, kterým se v dané situaci můžete vydat, je dodržovat spektrum jednoduchých pravidel:
- stabilní počet porcí za den (3-4),
- nižší podíl tuků,
- vyhýbání se ostrým pokrmům.
Toto je nenahraditelný základ, doplňky stravy pro tuto situaci nemají zásadní význam.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi