Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Nízkotuková dieta

Nízkotuková dieta je stravovací plán, který omezuje příjem tuků, zejména nasycených tuků a cholesterolu. Tento typ diety je často doporučován lidem, kteří mají problémy s obezitou, vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami. Cílem nízkotukové diety je snížit riziko těchto zdravotních problémů tím, že se snižuje množství tuku, které tělo přijímá a ukládá.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že tuky jsou stále nezbytnou součástí zdravé stravy, protože podporují mnoho tělesných funkcí, včetně růstu a vývoje, a jsou zdrojem energie. Nízkotuková dieta by tedy měla být vyvážená a měla by zahrnovat zdravé tuky, jako jsou ty, které se nacházejí v rybách, ořeších a semenech. Je také důležité se zaměřit na celkový příjem kalorií a na konzumaci dostatečného množství bílkovin, vlákniny a dalších důležitých živin.

Dobrý den,
prosím, co byste obecně doporučil lidem bez žlučníku? Chápu, že nízkotuková dieta po celý život je asi nutná. Ale existují nějaké doplňky a byliny, které by bylo vhodné užívat specificky po odstranění žlučníku? Např. po jídle k podpoře metabolismu tuků apod? Protože chybí-li nějaký orgán, může to mít zase vliv na jiný...je to tak?
Děkuji předem za odpověď.

Pokud chybí orgán, vždy dojde k odklonu od metabolické rovnováhy, platí to samozřejmě i u absence žlučníku. Ten nejlepší možný směr, kterým se v dané situaci můžete vydat, je dodržovat spektrum jednoduchých pravidel:
- stabilní počet porcí za den (3-4),
- nižší podíl tuků,
- vyhýbání se ostrým pokrmům.
Toto je nenahraditelný základ, doplňky stravy pro tuto situaci nemají zásadní význam.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi