Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Mateřské mléko

Mateřské mléko je považováno za nejlepší zdroj výživy pro novorozence a kojence. Je bohaté na živiny, jako jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Kromě toho obsahuje také protilátky a další imunitní faktory, které pomáhají chránit dítě před infekcemi a nemocemi. Mateřské mléko je také snadno stravitelné a má optimální teplotu pro konzumaci.

Mateřské mléko také podporuje zdravý vývoj trávicího systému a může snížit riziko vzniku alergií a intolerance na potraviny. Navíc, kojení může posílit vazbu mezi matkou a dítětem a může mít také pozitivní vliv na duševní zdraví matky. Výzkum také ukazuje, že kojení může snížit riziko některých chronických onemocnění v dospělosti, jako je obezita a diabetes typu 2.

Dobrý den,
mám otázku týkající se stravy kojící matky. V této lekci doporučujete vyhýbat se ostrým jídlům. Je toto doporučení založené na kulturních zvyklostech či je podložené nějakými vědeckými studiemi, které by potvrzovaly, že tyto ostré, dráždivé látky z koření přecházejí přímo do mateřského mléka? Např. slovenská Mamila dokonce zpochybňuje vliv stravy matky na chuť mateřského mléka a doporučuje kojícím ženám nevylučovat ze své stravy nic bez konkrétního důvodu.
Děkuji.

V oblasti profesního nutričního poradenství by se v dnešní době neměl mezi odborníky najít nikdo, kdo by zpochybňoval schopnost organismu ovlivňovat skrze složení stravy i složení mateřského mléka. Jedná se o přirozený proces, kdy se do mateřského mléka dostávají ze stravy matky např. aromatické látky, které formují chuťové preference dítěte. Každé dítě na ně reaguje odlišně, což je dáno senzitivitou jedince.
S podobnými tvrzeními, která se snaží vyvrátit prokázané informace, se budete setkávat běžně, velmi často je to součástí marketingu zvyšujícího sledovanost a pozornost - v tomto směru buďte opatrní, z jakých zdrojů informace používáte. Pokud vám někdo doporučí nevylučovat potraviny bezdůvodně, je nejlepší cestou pro zaujmutí správného postoje projít vlastní zkušeností. Obávám se, že naprostá většina kojících maminek nebude skákat nadšením poté, co zjistí, jaký vliv má konzumace ostrých druhů koření na jejich ratolest...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi