Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Maté

Maté, také známý jako yerba maté, je tradiční jihoamerický nápoj získávaný z listů stromu Ilex paraguariensis. Je bohatý na antioxidanty a živiny, které mohou poskytnout řadu zdravotních výhod. Maté obsahuje kofein, který může pomoci zlepšit energii a mentální bdělost. Také obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, B-komplexu, hořčíku, draslíku a železa.

Z hlediska výživy je maté také známý svými potenciálními výhodami pro hubnutí. Některé studie naznačují, že konzumace maté může pomoci snížit chuť k jídlu a zvýšit pocit sytosti, což může vést k menšímu příjmu kalorií. Maté také může pomoci zlepšit trávení a metabolismus, což může přispět k hubnutí. Navíc, díky svému obsahu antioxidantů, může maté pomoci chránit tělo před poškozením buněk způsobeným volnými radikály.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli nevíte, jak je to s podáváním kofeinu např. v Argentině - sice se nejedná konkrétně o kávu, ale údajně je tam tak běžná konzumace Maté, že ho podávají i malým dětem. Pokud je to mu tak, jaké to může mít pro děti, tuším i batolata, následky?
Moc děkuji.

Kofein v čisté formě se rychle metabolizuje, jsou pro něj typické běžně prezentované vedlejší účinky. Vazba na fytochemické sloučeniny v rostlinách tyto vlastnosti zmírňuje, u každé byliny v odlišném rozsahu. Vždycky se ale jedná o směs, která má stimulační účinky, konzumace takových produktů není proto vhodná pro děti. Faktem je, že v některých "rozvojových" zemích mají tradice silný vliv a nehledí se tak na moderní poznatky (typické je např. žvýkání listů koky, ve srovnání s tímto je ale maca slabým odvarem). Dopad těchto drog na dětský organismus je negativní především ve vztahu k vývoji jejich nervové soustavy.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi