Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Maté

Maté je označení pro produkt vyráběný z listů a stonků rostliny yerba maté. Rostlina je známá svými stimulačními účinky - obsahuje kofein, který může pomoci zvýšit hladinu energie a zlepšit mentální výkon. Je zdrojem i antioxidačně působících látek. Používá se pro výrobu čajů i v doplňkové výživě.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli nevíte, jak je to s podáváním kofeinu např. v Argentině - sice se nejedná konkrétně o kávu, ale údajně je tam tak běžná konzumace Maté, že ho podávají i malým dětem. Pokud je to mu tak, jaké to může mít pro děti, tuším i batolata, následky?
Moc děkuji.

Kofein v čisté formě se rychle metabolizuje, jsou pro něj typické běžně prezentované vedlejší účinky. Vazba na fytochemické sloučeniny v rostlinách tyto vlastnosti zmírňuje, u každé byliny v odlišném rozsahu. Vždycky se ale jedná o směs, která má stimulační účinky, konzumace takových produktů není proto vhodná pro děti. Faktem je, že v některých "rozvojových" zemích mají tradice silný vliv a nehledí se tak na moderní poznatky (typické je např. žvýkání listů koky, ve srovnání s tímto je ale maca slabým odvarem). Dopad těchto drog na dětský organismus je negativní především ve vztahu k vývoji jejich nervové soustavy.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi