Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lysin

Lysin je jednou z devíti esenciálních aminokyselin, které tělo nedokáže samo vytvářet a musí je tedy získávat z potravy. Tato aminokyselina je nezbytná pro růst a regeneraci tkání, produkci protilátek, hormonů a enzymů. Lysin také hraje klíčovou roli v absorpci vápníku a je důležitý pro správnou funkci svalů.

Výživové doplňky s lysinem se často používají k prevenci a léčení oparů způsobených virem herpes simplex. Lysin také může pomoci zlepšit zdraví srdce snížením hladiny špatného cholesterolu a podporou flexibility cév. Nedostatek lysinu v těle může vést k řadě zdravotních problémů, včetně únavy, neustálého pocitu slabosti, ztráty chuti k jídlu, nebo problémů s koncentrací.

Dobrý den,
prosím o doplnění k užívání lysinu – je vhodné jej při častých výsevech oparu užívat i dlouhodobě?

Lysin je antagonistou argininu, v dlouhodobé perspektivě je výhodné udržovat jejich poměr v rovnováze. Standardní doporučená dávka se pohybuje kolem 3 mg / 1 kg tělesné hmotnosti, vzniká tak otázka, co znamená vyšší či vysoké množství. Studie poukazují na fakt, že zdvojnásobení příjmu u zdravých jedinců v kratší době (kolem 1 týdne) nepřineslo žádné zjistitelné vedlejší účinky, pro terapeutické použití se tak nebojte potenciál této aminokyseliny využít, nejlépe ale v cyklech z důvodu snahy dlouhodobě nerozladit aminokyselinovou rovnováhu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi