Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lecitin

Lecitin je tuková látka, která se nachází v každé buňce v těle. Je nezbytný pro správnou funkci buněk a je důležitým zdrojem cholinu, který je důležitý pro správnou funkci mozku a nervového systému. Lecitin se vyrábí z rostlinných olejů (nejčastěji sójového), ve vyšších koncentracích se nachází ve žloutku, ořechách nebo semenech. Hraje významnou roli v metabolismu tuků, pomáhá při vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích a podporuje zdraví jater. Má schopnost i snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Dobrý den,
v kapitole o lecitinu uvádíte mj., že pomáhá při rozpouštění nežádoucích tukových a cholesterolových usazenin. Znamená to, že navzdory tvrzení klasické medicíny může lecitin a snad i jiné látky přece jen přispět ke snížení "zanesení" cév aterosklerotickými pláty ?
Děkuji předem za odpověď

Toto je trochu složitější téma, protože na aterosklerotické procesy má vliv celá řada faktorů, současně ale není známo, že by jakákoli látka transparentním způsobem odstraňovala aterosklerotické nánosy v cévách. Ortodoxní medicína žije stále v zajetí představ, že strava nemá vliv na odstraňování už vzniklých aterosklerotických plaků, a současně tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto přesvědčení staví na postulátu, že není k dispozici dostatek důkazů, které by toto skutečně potvrdily, což je v oblastech řízených pravidly moderní vědy v podstatě v pořádku. Dokud neproběhne dostatek seriozních výzkumů, které ve výsledku poskytnou jasné důkazy, medicína svůj přístup nezmění.
Z dílčích výzkumů víme, že na průběh ateriósklerozy má pozitivní vliv nejen lecitin (resp. fosfolipidové komplexy, které jsou jeho součástí), ale i rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (přesněji poměr O3:O6), podíl bílkovin v jídelníčku včetně jejich struktury, (záporná) energetická bilance, půsty... Převládá názor, že nejdůležitější pro dosažení požadovaného efektu je dlouhodobá práce se všemi faktory, tedy celostní přístup ke stravování.

Dobrý den,
mám dotaz ohledně vzájemného působení lecitinu jako doplňku stravy pro ženu, která má po onkologické léčbě předepsán na 5 let TAMOXIFEN. Je dobré lecitin ještě přidat? Je dobré ho používat pravidelně po ukončení užívání TAMOXIFENu?
Děkuji.

Suplementace lecitinu by s ohledem na koncentraci aktivních látek neměla v průběhu medikace Tamoxifenem vykazovat žádné vedlejší (= proestrogenní) účinky, měla by tak být bezpečná. Totéž platí i pro období po ukončení konvenční léčby - s podmínkou dodržení standardně doporučovaných (= neterapeutických) dávek lecitinu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi