Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Laktózová intolerance

Laktózová intolerance je stav, kdy tělo ztrácí schopnost trávit laktózu (mléčný cukr). Tento stav je způsoben nedostatkem enzymu laktázy, který je potřebný k rozkladu laktózy na jednodušší cukry, které mohou být absorbovány do krevního oběhu. Bez dostatečného množství tohoto enzymu se laktóza hromadí v trávicím systému a může způsobit různé nepříjemné příznaky, jako jsou nadýmání, průjem a bolesti břicha.

Dobrý den, pane magistře,
připadá mi, že společným jmenovatelem laktózové intolerance i celiakie je narušený střevní mikrobiom, případně rozvoj syndromu propustného střeva. Uvádíte, že tyto problémy bývají méně časté u kojených dětí - tedy dětí, které díky mateřskému mléku dostaly vyšší šanci k rozvoji zdravého mikrobiomu. Sama jsem se setkala s tím, že se mi po silné stresové zátěži (a rozhodně ne příliš zdravém jídelníčku) rozvinula laktózová intolerance a alergie na kasein, které se ale po úpravě stravy (s vyloučením cukru, mléka, lepku a vysoce průmyslově zpracovaných potravin) na cca 2 měsíce výrazně zmírnila do takové míry, že si mohu občas dopřát mléčný výrobek bez jakýchkoli nepříjemných projevů, které mě trápily dříve. Je tedy možné, že tyto potíže (zejména pokud se rozvinou v dospělém věku) je možné mírnit/léčit změnou stravy, resp. zaměřením se na obnovu zdravého střevního mikrobiomu? Možná svůj pohled jen příliš zjednodušuji, proto předem děkuji za Váš úhel pohledu a odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného dne

Situace, kterou popisujete, se v praxi vyskytuje poměrně často. Navíc trendy ve výživě a prognózy zaměřující se na zdraví populace naznačují, že do budoucna se počty budou zvyšovat. U snahy řešit zdravotní potíže vždy záleží na tom, jaká je příčina jejich vzniku, na základě toho se pak volí cílená léčba. Při poškození sliznice tenkého střeva nevhodnou stravou či stresovými projevy dochází ke snížené produkci některých enzymů, trávicí trakt tak přestává plnohodnotně zvládat některé funkce. Jakmile ale zjednáte nápravu a nastolíte potřebné podmínky, výrazně roste pravděpodobnost, že uvedete situaci do původního stavu. Ve vztahu k pokoře vůči svému tělu a jeho fungování je rozumné respektovat fakt, že se nejedná o jistotu, ale "jen" zvýšenou pravděpodobnost.
Střevní mikrobiom při těchto potížích hraje nemalou roli, kromě úpravy stravy tak má smysl cílit i na podpůrnou suplementaci probiotik i prebiotik.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak doplňovat vápník při laktózové intoleranci, pokud člověk vůbec nebude jíst mléčné výrobky. Je reálné vápník načerpat ze stravy nebo je nutné ho suplementovat?
Děkuji za odpověď.

I přesto, že se živočišné mléčné výrobky prezentují jako nejefektivnější zdroj vápníku, nejsou zdaleka jediné. Zajímavá množství tohoto prvku najdete v mnoha jiných potravinách - nejvíce v kostech (použitím masokostních vývarů), dále jsou velmi bohaté ořechy a semena, v menší míře pak maso, vejce a některé druhy zeleniny. Ve výukové aplikaci ZOF máte možnost řadit potraviny v jednotlivých kategoriích i na základě obsahu vybraných živin, při tvorbě jídelníčků ji určitě využijte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi