Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je organická kyselina, která je produkována některými bakteriemi, kvasinkami a plísněmi. V potravinářství se kyselina mléčná využívá jako konzervační látka a regulátor kyselosti, například v mléčných výrobcích.

Laicky a možná trochu hloupě, ale přece :-) se ptám. Lze považovat kyselinu mléčnou produkovanou tělem při cvičení a sportu za jednu z "cest k dostatečnému osídlení střeva bakteriemi mléčného kvašení"? Pokud ne, proč ne, prosím?
Děkuji

V tomto případě je třeba rozlišovat dva pojmy:
1. Kyselina mléčná - vzniká mléčným kvašením cukrů,
2. Laktát - jedná se o anion kyseliny mléčné.
Kyselina mléčná jako kyselá forma laktátu ve svalech vůbec nevzniká, mezi laktátem (vznikajícím při anaerobní glykolýze) a aktivitou střevního biomu není přímá vazba.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi