Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kukuřičný škrob

Kukuřičný škrob je běžnou složkou mnoha potravin a je široce využíván v potravinářském průmyslu jako zahušťovadlo, stabilizátor a sladidlo. Je to komplexní sacharid, který tělo rozkládá na glukózu, což je hlavní zdroj energie pro naše buňky. Kukuřičný škrob je také dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a může přispět k prevenci některých chronických onemocnění, jako je srdeční choroba a diabetes.

Nicméně, kukuřičný škrob je také vysoko kalorický a může přispět k přírůstku na váze, pokud je konzumován v nadměrném množství. Navíc, některé formy kukuřičného škrobu, jako je vysoko fruktózový kukuřičný sirup, byly spojeny s negativními zdravotními účinky, včetně obezity a metabolického syndromu. Proto je důležité konzumovat kukuřičný škrob s mírou a jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den, prosím,
jak nahlížíte na škroby v dětské stravě? V kupovaných příkrmech se nachází často kukuřičný škrob. Měli bychom se mu naprosto vyhýbat? Je "lepší" alternativou tapiokový škrob?

Škroby se v příkrmech používají primárně jako zahušťovadlo. Není nezbytně nutné se jim vyhýbat, pro zdravé jedince jsou bezpečné, navyšují ale kalorickou a glykemickou hodnotu potraviny. Pokud najdete příkrm složený ze surovin, jejichž kvalita odpovídá vašim představám, a navíc bez přidaného škrobu, vždy se bude jednat o výhodnější volbu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi