Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Krevní tlak

Krevní tlak je jedním z klíčových ukazatelů zdraví jedince. Je to síla, kterou krev vyvíjí na stěny krevních cév, konkrétně na stěny tepen, když je srdce v kontrakci (systolický tlak) a v relaxaci (diastolický tlak). Normální hodnoty krevního tlaku se pohybují okolo 120/80 mmHg, ale mohou se lišit v závislosti na věku, pohlaví a celkovém zdravotním stavu jedince. Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, může vést k vážným zdravotním problémům, včetně srdečních chorob, mrtvice a ledvinových onemocnění.

Výživa hraje klíčovou roli v regulaci krevního tlaku. Strava bohatá na soli, tuky a alkohol může zvyšovat krevní tlak, zatímco strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné mléčné výrobky může pomoci tlak snížit. Kromě toho, pravidelné cvičení, udržování zdravé tělesné hmotnosti a omezení konzumace alkoholu a tabáku mohou také přispět k udržení normálního krevního tlaku.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakým mechanismem zvyšuje vstřebaný CO2 ze sycených vod krevní tlak.
Děkuji.

V situaci, kdy vypijete větší množství sycené vody, kde obsah CO2 je nepřirozeně vysoký (= vyšší než v přírodních zdrojích), dochází k rychlému vstřebání většího množství plynu. Posune se hodnota respiračního kvocientu, což vede ke zvýšené dechové frekvenci. Současně roste parciální tlak CO2 v krvi, který je spojen s nárůstem krevního tlaku (včetně tepové frekvence).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi