Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je esenciální látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a hraje klíčovou roli v produkci energie na buněčné úrovni. Je nezbytný pro zdraví a správnou funkci všech tělesných systémů a orgánů. Koenzym Q10 je také silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporuje zdraví srdce a cév.

Výživově je koenzym Q10 přítomen v malých množstvích v některých potravinách, včetně hovězího masa, drůbeže, ryb a ořechů. Nicméně, většina lidí nedostává dostatečné množství koenzymu Q10 prostřednictvím stravy a může mít prospěch z doplňkového příjmu. Koenzym Q10 je často doporučován pro podporu zdraví srdce, podporu energetických hladin a pro zlepšení výkonu při cvičení.

Dobrý den,
jak je na tom veganská populace s příjmem koenzymu Q10? Je tak možné ho běžně získat ze stravy dostatek?

U veganů by při zajištění dostatečné pestrosti stravy neměl být problém s deficitem této látky. Živočišné zdroje potravin jsou sice v průměru bohatším zdrojem Q10, rostliny tento antioxidant ale obsahují také.

Dobrý den, u koenzymu Q10 uvádíte, že může omezovat efekt Warfarinu - léku na ředění krve, jak je to s Omega3 NMK, ty se přeci také dají užít k vylepšení viskozity krve. Bude to fungovat? Nebo Q10 omezí i tento proces?
Dá se to tedy řešit takto? Předpokládám, že by to měl klient konzultovat s lékařem...
Děkuji

Obecně platí, že člověk trpící jakýmkoli zdravotním problémem, u kterého užívá léky, by se měl o (ne)vhodnosti doplňků stravy poradit s ošetřujícím lékařem. Účinky suplementů se z důvodu vývoje neustále zlepšují, i přes snahu legislativních omezení směřujících ke snižování jejich dopadu na metabolismus může hrozit riziko nežádoucích reakcí. U antikoagulační léčby to platí pro užívání vitamínu K, podobné účinky má i Q10. Naopak omega-3 tuky mají antikoagulační vliv, mohou účinky těchto léků zesilovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi