Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je esenciální látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a hraje klíčovou roli v produkci energie na buněčné úrovni. Je nezbytný pro zdraví a správnou funkci všech tělesných systémů a orgánů. Vykazuje významné antioxidační účinky. Přirozeně se nachází v malých množstvích v některých potravinách (maso ryby, ořechy). Koenzym Q10 je často doporučován pro podporu zdraví srdce, zvýšení vitality a pro zlepšení výkonu při cvičení.

Dobrý den,
jak je na tom veganská populace s příjmem koenzymu Q10? Je tak možné ho běžně získat ze stravy dostatek?

U veganů by při zajištění dostatečné pestrosti stravy neměl být problém s deficitem této látky. Živočišné zdroje potravin jsou sice v průměru bohatším zdrojem Q10, rostliny tento antioxidant ale obsahují také.

Dobrý den, u koenzymu Q10 uvádíte, že může omezovat efekt Warfarinu - léku na ředění krve, jak je to s Omega3 NMK, ty se přeci také dají užít k vylepšení viskozity krve. Bude to fungovat? Nebo Q10 omezí i tento proces?
Dá se to tedy řešit takto? Předpokládám, že by to měl klient konzultovat s lékařem...
Děkuji

Obecně platí, že člověk trpící jakýmkoli zdravotním problémem, u kterého užívá léky, by se měl o (ne)vhodnosti doplňků stravy poradit s ošetřujícím lékařem. Účinky suplementů se z důvodu vývoje neustále zlepšují, i přes snahu legislativních omezení směřujících ke snižování jejich dopadu na metabolismus může hrozit riziko nežádoucích reakcí. U antikoagulační léčby to platí pro užívání vitamínu K, podobné účinky má i Q10. Naopak omega-3 tuky mají antikoagulační vliv, mohou účinky těchto léků zesilovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi