Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kimchi

Kimchi je tradiční korejské jídlo, které se skládá z nakládané a fermentované zeleniny, nejčastěji zelí a ředkviček, s různými kořenícími látkami, jako je chilli, česnek, zázvor a sůl. Tento proces fermentace vytváří mnoho prospěšných bakterií, známých jako probiotika, které jsou klíčové pro zdraví střev a celkové zdraví těla. Kimchi je také bohaté na vitamíny A, B a C a obsahuje vysoké množství vlákniny.

Z hlediska výživy je kimchi velmi nízkokalorické, nízkotučné a vysoké na vlákninu, což je ideální pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost. Probiotika v kimchi mohou také pomoci zlepšit trávení, snížit riziko chronických onemocnění a dokonce podporovat duševní zdraví. Navíc, díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů, může kimchi posílit imunitní systém a podporovat zdraví srdce.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak je to s Kimchi, volně prodávané Kimchi je pasterizované to znamená, že už tam živé kultury nejsou? Je to pak stále zdraví prospěšná potravina ? Počítá se pak jako fermentovaný výrobek v jídelníčku?
Děkuji

Při nákupu kvašené zeleniny je třeba sledovat, jakou úpravou potravina prošla. Pro zajištění požadované životnosti výrobci volí buď pasterizaci případně některá konzervační činidla, je možné ale koupit i nepasterizované produkty.
V případě tepelného nebo chemického ošetření výrobku se zastavuje aktivita fermentačních kultur. Potravina je bez živých kultur, ale stále fermentovaná, tzn. prošla kvašením a nese její klíčové výhody - je snadněji stravitelná a obsahuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem včetně kyseliny mléčné.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi