Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Katabolismus

Katabolismus je proces v těle, který zahrnuje rozklad složitých molekul na jednodušší, což vede k uvolnění energie. Tento proces je nezbytný pro udržení životních funkcí, jako je růst, opravy a pohyb. Katabolismus je součástí metabolismu, který také zahrnuje anabolismus, proces stavby a obnovy tělesných tkání.

Z hlediska výživy a zdraví je katabolismus důležitý, protože pomáhá tělu získat energii z potravy, kterou konzumujeme. Katabolické procesy rozkládají složité molekuly, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy, na jednodušší molekuly, jako jsou aminokyseliny, mastné kyseliny a glukóza, které tělo může využít k získání energie. Pokud je katabolismus příliš vysoký, může to vést k úbytku svalové hmoty a jiných tělesných tkání. Na druhou stranu, pokud je katabolismus příliš nízký, může to vést k nárůstu tělesné hmotnosti a dalším zdravotním problémům.

Dobrý den,
po jaké době se začnou projevovat následky katabolismu? Je problémem jeden den, příp. více dní v záporné bilanci?
Děkuji

Tady záleží na tom, jaké následky chcete řešit, resp. kterým potřebujete předcházet. Katabolické pochody způsobené zápornou energetickou bilancí startují redukci hmotnosti, při nedostatku bílkovin navíc i odbourávají svalovou hmotu. Obecně platí, že převaha katabolických pochodů vede u sportovců ke zvýšené únavě, riziku zranění a snižování celkové výkonnosti.
Tyto pochody vznikají ihned při změně způsobu stravování, s postupujícím časem se tyto projevy rozšiřují. S negativním dopadem na zdraví počítejte až s dlouhodobějším působením.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi