Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kapsaicin

Kapsaicin je aktivní složka nacházející se v chilli papričkách, která je zodpovědná za jejich ostrou chuť. Tato látka je známá svými mnoha zdravotními přínosy. Kapsaicin má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a otoky. Je také známo, že podporuje zdraví srdce tím, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Kromě toho může kapsaicin podporovat zdravý metabolismus a přispívat k hubnutí tím, že zvyšuje termogenezi a podporuje tělo v spalování kalorií.

V oblasti výživy je kapsaicin ceněn pro svou schopnost zvýšit chuť k jídlu a zlepšit trávení. Může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, což je důležité pro lidi s diabetem. Kapsaicin je také bohatý na antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před poškozením volnými radikály. Navíc, některé studie naznačují, že kapsaicin může mít protirakovinné vlastnosti, ačkoli je třeba provést další výzkum k potvrzení těchto nálezů.

Dobrý den,
zajímá mě jak bude působit kapsaicin u pálivých chilli parpiček, když ho budeme užívat poměrně často na naše podmínky viz Asie, tam jsou na to zvyklí konzumovat skoro každý den, u nás je to poměrně nové, si myslím. Je na to tělo přizpůsobeno. Může to mít nějaký negativní dopad na organismus?
dekuji

Obecně platí, že organismus má pružnou schopnost se adaptovat na podmínky, ve kteých se nachází. Vyžaduje to primárně dostatek času, než se všechny systémy v těle přizpůsobí, rozsah těchto schopností je v největší míře určován genetickou výbavou jedince.
Počítejte navíc s tím, že většina asijské populace se nachází v odlišných klimatických podmínkách (teplota, vlhkost), pálivé potraviny jsou v těchto kulturách historicky zakořeněny z důvodu prodlužování trvanlivosti potravin a ochlazujících účinků (zvyšuje se produkce potu, který následně orgnismus ochlazuje).
Se zdroji kapsaicinu je potřeba pracovat opatrně, příliš vysoké dávky mohou být problematické (zátěž na nervovou soustavu, trávicí a srdečně-cévní systém).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi