Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kapsaicin

Kapsaicin je aktivní složka nacházející se v chilli papričkách, která je zodpovědná za jejich ostrou chuť. Tato látka je známá svými mnoha zdravotními přínosy. Má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a otoky. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, má i schopnost zvýšit chuť k jídlu a zlepšit trávení. Může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, což je důležité pro lidi s diabetem. Kapsaicin vykazuje i antioxidační vlastnosti, díky kterým chrání tělo před poškozením volnými radikály.

Dobrý den,
zajímá mě jak bude působit kapsaicin u pálivých chilli parpiček, když ho budeme užívat poměrně často na naše podmínky viz Asie, tam jsou na to zvyklí konzumovat skoro každý den, u nás je to poměrně nové, si myslím. Je na to tělo přizpůsobeno. Může to mít nějaký negativní dopad na organismus?
dekuji

Obecně platí, že organismus má pružnou schopnost se adaptovat na podmínky, ve kteých se nachází. Vyžaduje to primárně dostatek času, než se všechny systémy v těle přizpůsobí, rozsah těchto schopností je v největší míře určován genetickou výbavou jedince.
Počítejte navíc s tím, že většina asijské populace se nachází v odlišných klimatických podmínkách (teplota, vlhkost), pálivé potraviny jsou v těchto kulturách historicky zakořeněny z důvodu prodlužování trvanlivosti potravin a ochlazujících účinků (zvyšuje se produkce potu, který následně orgnismus ochlazuje).
Se zdroji kapsaicinu je potřeba pracovat opatrně, příliš vysoké dávky mohou být problematické (zátěž na nervovou soustavu, trávicí a srdečně-cévní systém).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi