Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Infekce

Infekce je stav, kdy se cizí organismy, jako jsou bakterie, viry nebo houby, množí v těle hostitele a způsobují škodu. Tyto patogeny mohou způsobovat různé nemoci, od mírných až po život ohrožující. Infekce mohou ovlivnit jakoukoli část těla a mohou se šířit krví nebo lymfou. Příznaky infekce se liší v závislosti na typu patogenu a místě v těle, kde se infekce nachází, ale mohou zahrnovat horečku, bolest, otoky a další.
Strava hraje klíčovou roli v prevenci a léčení infekcí. Důležité je zajistit dostatek vitamínů, minerálů a antioxidantů, které posilují imunitní systém.

Dobrý den pane Jelínku.
V lekci píšete, že je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech. Co si mám pod tímto představit jako krátký interval? Příklad: syn (11 let) začal kašlat a zvýšila se mu mírně teplota. Začít podávat echinacenu třeba 3x denně? A po dobu 10 - 14 dní, jak uvádíte? Nerad bych synovi způsobil zdravotní problémy a rád bych věděl i do budoucnosti, jak postupovat v případě nachlazení a různých virových infekcí, kterých je nyní všude plno.
Mám přípravek, kde výrobce uvádí:
Extrakt z natě Echinacei purpurové 4: 1 ve formě prášku
• 4% polyfenolů.
• 2% kyselina chicorová/cikorová
A k tomu další otázka: V jakém množství echinaceu podávat? Výrobce uvádí:
Dávkování: 1x denně 125mg dávku rozmíchejte ve vodě a vypijte.
Je to dostatečné?
Mockrát děkuji za odpověď.

Echinacea se doporučuje užívat buď preventivně v krátkodobých cyklech, nebo cíleně v situacích prvopočátků subjektivně vnímaných či projevovaných dysbalancí. Její jedinečnost spočívá ve schopnosti krátce a efektivně podporovat proces fagocytózy, nejefektivněji takto působí při podávání v průběhu inkubační doby (což v praxi téměř není šance přesně zjistit) a krátce po prvních klinických příznacích a symptomech nemoci. Pokud echinaceu suplementujete až po rozvinutí příznaků, výrazně se snižuje její schopnost ovlivnit průběh choroby (což ale neznamená, že se stává zbytečnou).
Jelikož každý výrobce nabízí odlišné složení produktů, není možné dávkování paušalizovat, vždy se držte doporučení výrobce.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi