Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Imunosupresiva

Imunosupresiva jsou léky, které potlačují nebo snižují sílu imunitního systému organismu. Jsou často používány k léčení autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida nebo lupus, nebo k prevenci odmítnutí transplantovaných orgánů. Imunosupresiva mohou být také součástí léčby některých typů rakoviny.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že užívání imunosupresiv může zvýšit riziko infekcí a jiných zdravotních komplikací, protože imunitní systém hraje klíčovou roli v obraně těla proti chorobám. Proto je důležité dodržovat vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, které podporují imunitní funkci. Je také důležité konzultovat jakékoliv změny stravy nebo příjmu doplňků stravy s lékařem nebo dietologem, aby se předešlo možným interakcím s léky.

Dobrý den,
smí se ženšen nebo i jiné adaptogeny užívat u autoimunitních chorob? Předpokládám, že zřejmě ne, když se užívají imunosupresiva, ale pokud se daří onemocnění držet v remisi a člověk není na lécích?
Děkuji

Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi