Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Imunosupresiva

Imunosupresiva jsou léky, které potlačují nebo snižují sílu imunitního systému organismu. Jsou často používány k léčení autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida nebo lupus, mohou být také součástí léčby některých typů rakoviny. Imunosupresiva vždy užívají lidé po transplantacích orgánů z důvodu nutnosti potlačit reakce imunity a zabránit jí v odmítnutí přijetí nového orgánu.
Při léčbě imunosupresivy je důležité konzultovat jakékoliv změny stravy nebo užívání doplňků stravy s lékařem, aby se předešlo možným interakcím s léky.

Dobrý den,
smí se ženšen nebo i jiné adaptogeny užívat u autoimunitních chorob? Předpokládám, že zřejmě ne, když se užívají imunosupresiva, ale pokud se daří onemocnění držet v remisi a člověk není na lécích?
Děkuji

Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi