Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

IgE

Imunoglobulin E (IgE) je typ protilátky, který je produkován imunitním systémem. Hraje klíčovou roli v obranných mechanismech těla, zejména v reakci na alergeny, parazity a některé bakterie a viry. Vysoké hladiny IgE v krvi mohou být indikátorem alergické reakce nebo parazitické infekce.
Konzumace některých potravin vyvolat zvýšenou produkci IgE v situaci, kdy je jedinec na tyto potraviny alergický. To může vést k různým alergickým reakcím, jako jsou kopřivka, astma, ekzém, v extrému až k anafylaktickému šoku. Většina potravinových alergií zprostředkovaných IgE se ale vztahuje jen k několika málo potravinám - kravskému mléku, vejcím, rybám, korýšům, arašídům, ořechům a pšenici.

Dobrý den, pane Jelínku,
Mohla bych Vás poprosit o bližsí vysvětlení rozdílu mezi IgE a IgG protilátek? Je velmi populární testovat tzv. potravinovou senzitivitu skrze IgG protilátky. Ale každý zdroj uvádí něco jiného - některé uvádějí, že se vůbec nemusí jednat o směrodatné informace a eliminace potravin není na místě, protože vyjdou i potraviny, které ve skutečnosti tělu vůbec nevadí, a nebo naopak vyřadit celou řadu potravin, ale riskovat nástup špatného vztahu s jídlem apod.... Jak k tomuto problému prosím přistupovat?

Tyto testy jsou prezentovány jako možnost zjištění senzitivity na jednotlivé potraviny. Potíž je v tom, že vyšší hladiny protilátek vypovídají jen o tom, že se testovaný jedinec s danou potravinou někdy v minulosti setkal. Neřeší tak jejich toleranci ani (ne)vhodnost.
Velmi často bývají tyto testy dávány do souvislosti s možností zjistit intoleranci (potravinovou nesnášenlivost), což je nesmysl, protože se jedná o test protilátek, tedy testování reakcí imunitního systému (intolerance nemají žádnou souvislost s imunitním systémem).
Jestli můžu dát radu, tak se těmto testům vyhněte, nejsou validní i přes fakt, že je nabízí některé nemocnice...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi