Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
DLPA funguje jako jeden ze stavebních kamenů při tvorbě hormnonů štítné žlázy. Mechanismus je poměrně složitý, na této úrovni nefunguje přímo ve smyslu "zvýšení příjmu DLPA = jasně definovaná podpora hormonální regulace štítnice" (DLPA se pomocí enzymu fenylalaninhydroxylázy mění na tyrosin, ve štítnici pak z tyrosinu a jódu vznikají hormony trijodtyronin a tyroxin. Podpůrná suplementace tady ale není zárukou zvýšené tvorby zmiňovaných hormonů, jelikož záleží na celé řadě dalších proměnných faktorů).
Při úpravách koncepce stravy vždy prvně cilte na zjednání nutriční rovnováhy v čele s dostatkem látek, o kterých víme, že mají na fungování tohoto orgánu přímý vliv (jód, selen, antioxidanty...).
Pokud je jedinec s hypofunkcí štítnice s medikací, je vhodné, aby se o suplementaci DLPA poradil s ošetřujícím endokrinologem.
Důvodem k preventivnímu vyhýbání se konzumace lněných sedmínek je poměrně vysoký obsah fytoestrogenů, který u některých dysfunkcí štítnice nemusí být žádoucí. Lněný olej ale obsahuje zlomkové množství těchto látek, jeho používání v přiměřeném množství je naprosto v pořádku.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.