Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hypofunkce štítné žlázy

Hypofunkce štítné žlázy, označovaná jako hypotyreóza, je stav, kdy štítná žláza nevyrábí dostatečné množství hormonů. Tyto hormony jsou zásadní pro regulaci metabolismu, tedy způsobu, jakým tělo využívá energii. Příznaky hypofunkce štítné žlázy mohou zahrnovat únavu, přibírání na váze, depresi, citlivost na chlad, suchou pokožku a zpomalení srdeční frekvence.
Z hlediska výživy je důležité, aby lidé s hypofunkcí štítné žlázy dodržovali vyváženou stravu, která podporuje zdraví tohoto orgánu. To zahrnuje konzumaci potravin bohatých na jód, jako jsou mořské plody a jodizovaná sůl, které podporují produkci hormonů štítné žlázy. Také je důležité omezit konzumaci potravin, které mohou narušovat funkci štítné žlázy, jako jsou sójové produkty a některé druhy zeleniny (například brokolice a kapusta).

Dobrý den, mám dotaz ohledně DLPA a následné metabolizaci na thyroxin u člověka, který má hypofunkci štítné žlázy. Píšete že je netoxický, obávám se jestli u lidí s touto nemocí nemůže dojít k nějakému jinému průběhu než u zdravých lidí. Přeci jen v dnešní době mi přijde že pacientů s tímto onemocnění přibývá a dalo by se jim pomoci, když to řeknu lidově "nakopnout funkce" štítné žlázy i následně metabolizmu právě přes DLPA?

DLPA funguje jako jeden ze stavebních kamenů při tvorbě hormnonů štítné žlázy. Mechanismus je poměrně složitý, na této úrovni nefunguje přímo ve smyslu "zvýšení příjmu DLPA = jasně definovaná podpora hormonální regulace štítnice" (DLPA se pomocí enzymu fenylalaninhydroxylázy mění na tyrosin, ve štítnici pak z tyrosinu a jódu vznikají hormony trijodtyronin a tyroxin. Podpůrná suplementace tady ale není zárukou zvýšené tvorby zmiňovaných hormonů, jelikož záleží na celé řadě dalších proměnných faktorů).
Při úpravách koncepce stravy vždy prvně cilte na zjednání nutriční rovnováhy v čele s dostatkem látek, o kterých víme, že mají na fungování tohoto orgánu přímý vliv (jód, selen, antioxidanty...).
Pokud je jedinec s hypofunkcí štítnice s medikací, je vhodné, aby se o suplementaci DLPA poradil s ošetřujícím endokrinologem.

Dobrý den,
doporučil byste osobě s hypofunkcí štítné žlázy užívat lněný olej? Nadchla jsem se pro něj, jako pro zdroj Omega 3, ale v lekci uvádíte, že len patří mezi nevhodné potraviny, tak nevím, zda se to týká i oleje? Moc děkuji.

Důvodem k preventivnímu vyhýbání se konzumace lněných sedmínek je poměrně vysoký obsah fytoestrogenů, který u některých dysfunkcí štítnice nemusí být žádoucí. Lněný olej ale obsahuje zlomkové množství těchto látek, jeho používání v přiměřeném množství je naprosto v pořádku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi