Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hydratace

Hydratace je proces, při kterém tělo přijímá a udržuje dostatečné množství vody pro správnou funkci všech orgánů a systémů. Voda je základní složkou lidského těla a je nezbytná pro řadu životně důležitých funkcí, včetně regulace tělesné teploty, transportu živin a kyslíku do buněk, odstraňování odpadních látek a toxinů, podporu trávení apod. Bez dostatečné hydratace může dojít k dehydrataci, což může vést k řadě zdravotních problémů, včetně únavy, závratí, nízkého krevního tlaku a dokonce i selhání orgánů.
V kontextu výživy je hydratace klíčová pro správné vstřebávání a využití živin.

Dobrý den,
zajímá mě pitný režim u dětí. Lze je používat například. vodou naředěné džusy, jako "motivace" k hydrataci ak děti odmítají pít? Hlavně v letních horkých dnech. Příp. co jiného je vhodné takto použít, pokud zatím nepracuji s lisem na ovoce a zeleninu?
Děkuji

Ředit džusy je dobrá myšlenka v situaci, kdy používáte kvalitní zdroje (nejlépe čerstvě lisované). Respektujte fakt, že každá mince má dvě strany, v tomto případě preference sladké chuti zesiluje vztah ke sladkostem, což je v oblasti pitného režimu u dětí v dlouhodobé perspektivě nebezpečný návyk. Vše je ale otázkou přístupu, protože striktní zákazy nenesou v praxi toužené výsledky, má proto svůj smysl vést děti ke zdravému vztahu k pitnému režimu i sladké chuti - vždy primárně dbejte na kvalitu používaných surovin (potravin).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi