Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hladovka

Hladovka, také známá jako půst, je dobrovolné zdržení se konzumace potravy po určitou dobu. Tento proces může mít různé důvody, včetně náboženských, zdravotních nebo dokonce politických. Z hlediska zdraví a výživy je hladovka často používána jako metoda detoxikace těla nebo jako součást dietního plánu pro hubnutí. Je důležité si uvědomit, že hladovka by měla být prováděna pod dohledem odborníka, protože dlouhodobé hladovění může vést k vážným zdravotním problémům.

Během hladovky tělo začne využívat své zásoby energie uložené v tucích, což může vést k úbytku hmotnosti. Nicméně, pokud je hladovka prováděna po delší dobu, tělo může začít využívat také bílkoviny z vlastních svalů, což může vést k jejich úbytku. Kromě toho, hladovka může způsobit nedostatek důležitých vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje pro správnou funkci. Proto je důležité, aby byla hladovka prováděna pod dohledem odborníka, který může doporučit doplňky stravy nebo jiné metody, jak tyto potenciální problémy řešit.

Dobrý den,
prosím jaký je rozdíl mezi půstem a hladovkou?

Na první pohled žádný, protože se jedná o proces, v rámci kterého nejíte, či přijímáte živiny jen v omezením množství. Půst je v pravém slova smyslu aktem postaveným na konstruktivní práci s myslí (meditace apod.), která ovlivňuje produkci celé řady hormonálních látek majících pozitivní dopad na chování metabolismu. Díky tomu se zmírňuje negativní vliv silných katabolických pochodů, takže postní aktivity zvládáte snadněji, než hladovku, která je postavena jen na principu odmítání jídla.

Dobrý den,
měla bych dotaz jestli existuje rozdíl mezi půstem a hladovkou? A jestli lze něco z těch dvou dělat tak, aby nedocházelo k úbytku svalů.

Jediným rozdílem mezi půstem a hladovkou je nastavení mysli v průběhu celého procesu. Vznik půstů se pojí k náboženským aktivitám, kdy se poustevníci z důvodu snahy o vnitřní očistu a posun v duchovním vývoji po určitou dobu izolovali od společnosti a postili se (= odmítali stravu a modlili se/meditovali). Tato práce s myslí byla vždy konstruktivní, tzn. byla postavena na produkci pozitivních mentálních vzorců a současné potlačování negativních myšlenek a emocí, které standardně vedou k produkci stresových hormonů. Taková aktivita vytváří v prostředí těla i mysli naprosto odlišné podmínky, než hladovka provázená strachem a stresem.
Jakmile ale přestanete přijímat stravu, tak bez ohledu na mentální nastavení vždy dochází k silným katabolickým pochodům provázeným úbytkem svalové tkáně, tomu se není možné vyhnout.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi