Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Himalájská sůl

Himalájská sůl je druh soli, který je těžen v pákistánské části pohoří Himaláje. Je známá svou růžovou barvou, kterou získává díky vysokému obsahu minerálů, jako je draslík, hořčík a vápník. Tyto minerály jsou pro lidské tělo nezbytné a jejich nedostatek může vést k různým zdravotním problémům. Himalájská sůl je také považována za čistší než běžná stolová sůl, protože je těžena ručně a neobsahuje žádné přídavné látky.

Z hlediska výživy je himalájská sůl považována za zdravější alternativu k běžné stolové soli. Její vysoký obsah minerálů může pomoci zlepšit hydrataci, podporovat rovnováhu elektrolytů v těle a předcházet křečím svalů. Některé studie také naznačují, že himalájská sůl může pomoci snížit krevní tlak a podporovat zdraví srdce. Je však důležité si uvědomit, že i přes tyto potenciální zdravotní výhody by měla být sůl, včetně himalájské, konzumována s mírou, protože její nadměrný příjem může vést k vysokému krevnímu tlaku a jiným zdravotním problémům.

Dobrý den,
je velký rozdíl v užívání klasické soli a ostatních druhů soli z hlediska obsahu sodíku i ostatních minerálů? O himalájské soli jste tady již něco psal a co ostatní typy soli? Je některá z nich, které je třeba se spíše vyhýbat? (samozřejmě míněno u zdravého jedince).

Rozdíl mezi nimi je, ve vztahu k obsahu sodíku ale ne nijak závratný. Z nutričního hlediska tady klíčovou roli hraje množství ostatních minerálů (nejčastěji = v největším zastoupení je to železo, dále pak mangan, u fortifikovaných produktů pak i vyšší zastoupení jódu a fluoru).
Z tohoto hlediska platí, že sůl je klíčovým zdrojem sodíku, z těchto důvodů je potřebné její množství v každodenní stravě korigovat. Na první pohled se jako výhodnější jeví soli obsahující např. železo (typicky lávová sůl, která je jeho výrazným zdrojem), u těchto je ale "potíž" v tom, že je anorganického původu (tedy ne moc dobře biologicky využitelné). Standardem v posledních několika dekádách v našich vnitrozemských podmínkách je pak jodidovaná sůl z důvodu potřeby zvyšovat příjem deficitního jódu kvůli funkci štítnice. Přidaný jód ale na zastoupení sodíku nemá prakticky žádný vliv, jeikož sodík je makroprvek, kdežto jód se počítá v mikrogramech.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi