Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Guarana

Guarana je rostlina původem z Amazonie. Plodí ovoce bohaté na kofein a antioxidačně působící látky. Je mj. zdrojem tanninů, které mohou pomoci regulovat hladinu cholesterolu a podporovat zdraví srdce. Z důvodu obsahu kofeinu není její konzumace vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.

Dobrý den,
guarana je taktéž vhodná před pohybem jako káva? Zvedá kortizol také jako káva?

Guarana má stejné stimulační účinky jako káva, protože obsahuje kofein. Kofein je ale vázán na guaranosidy, které ovlivňují průběh jeho metabolizace, guaranu je proto vhodnější požít s větším časovým odstupem od zátěže, než kávu (cca 30 - 50 minut).

Dobrý den,
je vhodné užívat guaranu během PMS/před menstruací, pokud sportuji a potřebuji energii a sílu v období tréninku? Nebo spíše nechat hormony přirozeně fungovat a ,,smířit'' se s menší energií?
A ještě jeden dotaz, jaký má vliv na fungování kombinací s kávou? Jestli nevyvolá nepříjemné chvění, pocení až stavy úzkosti, pokud člověk užívá 1-2 středně silné kávy denně?
Děkuji předem za odpověď, hezký den :)

Guarana disponuje menšími vedlejšími účinky než káva, z tohoto pohledu se může jevit jako výhodnější. Pořád je ale zdrojem kofeinu, kterému je lepší se v průběhu PMS vyhýbat. Jako alternativu vyzkoušejte adaptogeny, mají podstatně příznivější vliv na průběh PMS.
Kombinací guarany s kávou sice stimulujete nervovou soustavu a srdečně-cévní systém k vyšší aktivitě, roste ale riziko synergismu u vedlejších účinků. I přesto, že záleží na metabolické individualitě jedince, tzn. ve vztahu ke kofeinu na schopnosti tuto látku efektivně odbourávat, zkuste se této kombinaci vyhýbat, zbytečně tím stresujete celý organismus.
Otestujte vliv adaptogenů s ginkgo, je to výhodnější cesta.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi