Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Guarana

Guarana je rostlina původem z Amazonie, která je známá pro své ovoce bohaté na kofein. Tento kofein je přirozený stimulant, který může pomoci zlepšit koncentraci, zvýšit bdělost a snížit únavu. Guarana je také bohatá na antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před poškozením buněk a bojovat proti chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby.

Z hlediska výživy, guarana obsahuje řadu důležitých živin, včetně vitamínů, minerálů a aminokyselin. Je také zdrojem tanninů, které mohou pomoci regulovat hladinu cholesterolu a podporovat zdraví srdce. Guarana může být také užitečná pro podporu zdravého trávení a může pomoci při hubnutí tím, že podporuje pocit sytosti. Nicméně, kvůli vysokému obsahu kofeinu by měla být konzumace guarany omezena a je důležité konzultovat její užití s lékařem nebo dietologem.

Dobrý den,
je vhodné užívat guaranu během PMS/před menstruací, pokud sportuji a potřebuji energii a sílu v období tréninku? Nebo spíše nechat hormony přirozeně fungovat a ,,smířit'' se s menší energií?
A ještě jeden dotaz, jaký má vliv na fungování kombinací s kávou? Jestli nevyvolá nepříjemné chvění, pocení až stavy úzkosti, pokud člověk užívá 1-2 středně silné kávy denně?
Děkuji předem za odpověď, hezký den :)

Guarana disponuje menšími vedlejšími účinky než káva, z tohoto pohledu se může jevit jako výhodnější. Pořád je ale zdrojem kofeinu, kterému je lepší se v průběhu PMS vyhýbat. Jako alternativu vyzkoušejte adaptogeny, mají podstatně příznivější vliv na průběh PMS.
Kombinací guarany s kávou sice stimulujete nervovou soustavu a srdečně-cévní systém k vyšší aktivitě, roste ale riziko synergismu u vedlejších účinků. I přesto, že záleží na metabolické individualitě jedince, tzn. ve vztahu ke kofeinu na schopnosti tuto látku efektivně odbourávat, zkuste se této kombinaci vyhýbat, zbytečně tím stresujete celý organismus.
Otestujte vliv adaptogenů s ginkgo, je to výhodnější cesta.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi