Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Gochujang

Gochujang je korejská chilli pasta, která je bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje vitamíny A, B a C, které jsou důležité pro zdraví očí, podporu imunitního systému a produkci energie. Minerály, jako je železo a vápník, jsou také přítomny v gochujangu a jsou nezbytné pro zdravé kosti a krev. Tato pasta také obsahuje kapsaicin, látku, která chilli papričkám dodává jejich pálivost a která má řadu zdravotních výhod, včetně podpory metabolismu a snižování rizika srdečních chorob.

Gochujang je také bohatý na fermentované sójové boby, které jsou dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Vláknina je důležitá pro zdraví trávicího systému a může pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi. Bílkoviny jsou zase nezbytné pro růst a opravu tělesných tkání. Navíc fermentované potraviny, jako je gochujang, jsou prospěšné pro zdraví střev, protože podporují růst zdravých bakterií.

Dobrý den,
dotaz A: jak je to s korejskými fermentovanými pastami např.: Gochujang a Doenjang. Jsou zdraví prospěšné?
Vyplatí se je používat v kuchyni ?

Dotaz B: Když se většinou používají pro tepelnou úpravu, stále se počítají jako fermentovaný zdroj ?

Dotaz Co: Co se používá za fermentační procesy v případě těchto past, jak to probíhá?

Děkuji za odpověď.

A) Cokoli projde fermentací, získává na větší nutriční hodnotě, takže má smysl takové potraviny používat. Je samozřejmě potřeba jejich příjem cílit na správnou část populace - např. nejsou vhodné při histaminové intoleranci, silně pálivým druhům by se měli vyhýbat jedinci trpící některými poruchami trávicího traktu.

B) Ano, stále se jedná o fermentované produkty.

C) Doenjang je pasta vyrobená z fermentované sóji, Gochujang je také fermentovaná pasta ze sóji, ale s přídavkem pálivého koření. I přesto, že existuje spousta receptur na jejich přípravu lišících se používanými surovinami, princip je vždy stejný - základní surovinu necháte zfermentovat pomocí konkrétního činidla, výsledek se (chutí i barvou) liší především od času, po kterou fermentace probíhala, a použité teploty, tlaku a minoritních surovin.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi