Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Glykovaný hemoglobin

Glykovaný hemoglobin, známý také jako HbA1c, je forma hemoglobinu, který je chemicky spojen s glukózou. Používá se v souvislosti s diagnostikou a sledováním diabetes mellitus, protože hladina glykovaného hemoglobinu v krvi je přímým ukazatelem průměrné hladiny cukru v krvi v období 8-12 týdnů před odběrem krve. Vyšší hladiny glykovaného hemoglobinu tedy mohou naznačovat problémy s regulací hladiny cukru v krvi.
Strava bohatá na cukry a rafinované sacharidy může vést k vyšším hladinám glykovaného hemoglobinu. Naopak strava bohatá na celozrnné produkty, ovoce, zeleninu a bílkoviny může pomoci udržovat hladinu cukru v krvi stabilní a tím snížit hladinu glykovaného hemoglobinu. Proto je pro diabetiky a osoby s vyšším rizikem vzniku diabetes mellitus důležité sledovat nejen přímý příjem cukru, ale také celkovou kvalitu stravy.

Dobrý den,
rád bych se zeptal na souvislost konzumace náhradních sladidel s kávou. Dalo by se předpokládat, že glykemická špička se spolu s kofeinem bude vzhledem k rychlejšímu vstřebávání zvyšovat i přes jejich nižší glykemický index? Je tedy rozumné omezit u klientů s prediabetes kávu i přes její benefity, aby se zatížení slinivky omezilo a hodnota glykovaného hemoglobinu, tedy tříměsíčního cukru, se rychleji normalizovala?

Pokud se jedná o náhradní sladidla, která jsou nízkokalorická (což jsou prakticky všechna), nehrozí riziko nepřiměřeného zvyšování krevní glykémie ani v kombinaci s kávou.
Debatovat lze o tom, zda je káva zdraví prospěšná, protože zdravotní benefity, které se o ní prezentují, jsou většinou vztažené ke zdravé populaci, a současně u jedinců s poruchami metabolismu se ukazuje, že její vedlejší účinky ovlivňují zdraví v mnohem větším rozsahu. Navíc je potřeba brát v potaz individualitu jedince, protože metabolizace kofeinu je řízena primárně genetikou, od čehož se odvíjí celkový vliv konzumace kávy na každého z nás.
U diabetiků nejsem zastánce používání náhradních sladidel nejen z důvodu, že jsou zbytečná (= sladidla nejsou nezbytná), ale i proto, že jsou ve svém smyslu kontraproduktivní. Chcete-li dělat výjimky, používejte zdroje inulínu (např. čekankový sirup), který funguje i jako prebiotikum.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi