Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Glutamát

Glutamát (též glutaman) je sůl kyseliny glutamové. Ve formě sodné soli (glutamát sodný) se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, jako jsou rajčata, sýry a houby. Používá se i jako dochucovadlo pro zvýšení chuti (umami = pátá základní chuť vedle sladké, slané, kyselé a hořké).
Glutamát sodný je obecně považován za zdravotně bezpečný, u citlivějších jedinců ale může způsobovat nepříjemné vedlejší účinky (bolesti hlavy, návaly horka).

Dobrý den pane Jelínku, kupuji uz leta bio zeleninovy bujon z Country life (brala jsem ho za nejlepsi na trhu) ve slozeni krome susene zeleniny najdu "kvasničný extrakt", vzdy jsem si to spojovala s tim,ze se jedna o nejaky vytazek z lahudkoveho drozdi. A jak jsem tedy z lekce pochopila kupuji si skryty synteticky glutamat sodny 621?
Dekuji za zpravu

V tomto výrobku je použitý extrakt z kvasnic, což je přírodní surovina. Kvasnice obecně obsahují menší podíl kyseliny glutamové, extrakty samozřejmě mnohem vyšší. Kvasničné extrakty se používají jako přírodní ochucovadlo a zvýrazňovač chuti právě z důvodu vyšší koncentrce kyseliny glutamové, ale nejedná se o syntetickou kyselinu glutamovou/glutaman.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi