Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

GHI máslo

Ghí máslo se vyrábí z másla odstředěním a odstraněním mléčných bílkovin a cukrů (laktózy). Je to čistý tuk, který je bohatý na vitamíny rozputné v tucích. Je považováno za zdravější alternativu k běžnému máslu, zejména pro lidi s intolerancí na laktózu, protože neobsahuje žádný mléčný cukr.
Ghí má vysoký kouřový bod, je proto na rozdíl od běžného másla vhodné i pro manipulaci při vyšších teplotách.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nejlepším olejem v kuchyni na připravu jídel je olivový olej rafinovaný a slunečnicový olej a tedy i máslo Ghii? Mohl byste mi doporučit, který z olejů je nejvhodnější než pro Vás v praxi a proč?
Děkuji

"Nejlepší" olej je takový, který splňuje tři podmínky:
1. Nepřepaluje se při teplotách, při kterých jej chcete používat,
2. Obsahuje rozumně vyvážený poměr mastných kyselin,
3. Je cenově dostupný.
Nejblíže se těmto podmínkám blíží rafinované olivové a řepkové oleje. Slunečnicový olej má sice vyšší kouřový bod, obsahuje ale vysoký podíl omega-6 mastných kyselin, což s ohledem na jejich přebytek ve stravě západní populace je nevýhodná charakteristika. Ghí má sice vysokou hodnotu kouřového bodu, do teplé kuchyně se proto hodí, nemá ale tak výhodný poměr mastných kyselin (převažují nasycené tuky).
Vždy je ale rozumné k volbě olejů přistupovat pragmaticky, není nezbytně nutné cílit jen na jednu možnost. Součástí hlavních pravidel racionálního stravování je i faktor pestrosti, vyplácí se proto zdroje kombinovat.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na GHI máslo. Uvádí se, že je velmi vhodné pro zánětlivá střeva, díky kyselině máselné. Obsahují i jiné oleje takovéto množství kyseliny máselné? A dá se považovat za léčebný prostředek na záněty zažívacího ústrojí? Popřípadě je nějaký zásadní rozdíl mezi Bio ghi z kravského mléka a GHI z ovciho a kozího mléka? Ptam se, jestli je zdravější, vzhledem k tomu, že jsou bílkoviny odstředěny a zůstane pouze tuk.
Děkuji za odpověď

Nejbohatším zdrojem kyseliny máselné je tuk přežvýkavců, největší koncentrace se nachází v másle (může obsahovat až 3-4 % této mastné kyseliny) a v některých mléčných fermentovaných produktech (např. parmezán). Dále najdete k. máselnou v nápojích kvašených kombuchou (čím více prokvašená tekutina je, tím více této mastné kyseliny obsahuje).
Kyselina máselná má skutečně prokázané zdraví prospěšné účinky, je vztahována k funkci sřevního biomu, kde podporuje např. protizánětlivé pochody. V určitých případech je možné ji považovat za podpůrný léčebný prostředek, je pouze potřeba dávat pozor na používané zdroje. Např. jako součást mléčného tuku je provázena vysokým podílem dalších nasycených tuků, takže tento zdroj je rizikový ve smyslu nepřiměřeného zvyšování příjmu nasycených tuků. Jako výhodné se ukazuje přiměřené zařazování vybraných mléčných produktů do jídelníčku společně s uváděnými nápoji z kombuchy, a užívání probiotických kultur, které v trávicím traktu zajišťují produkci kyseliny máselné. Je jen otázkou, zda zvolit monokultury v podpobě suplementů, jejichž konzumací nepodporujeme rozvoj diverzity mikrobioty, nebo půjdeme cestou preferování fermentovaných produktů, u kterých vybrané druhy mikroorganismů samy produkují tuto důležitou látku.
Každý druh savčího mléka obsahuje jiné složení tuků, nejvyšší podíl kyseliny máselné je u skotu. Neznamená to ale, že je nezbytně nutné preferovat jen tento zdroj - např. kozí tuk obsahuje spektrum trans mastných kyselin, které silně podporují aktivitu imunitního systému. Každou potravinu je proto třeba vnímat komplexně, jelikož disponuje celou řadou výhod i nevýhod a jednostranné protežování jednoho faktoru je v celostním pojetí silně kontraproduktivní.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi