Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Energetický příjem

Jedná se o množství energie, které tělo získává z konzumovaných potravin a nápojů. Tato energie je nezbytná pro provozování všech tělesných funkcí, především růstu, opravy tkání, udržování tělesné teploty a podporu fyzické aktivity. Optimální energetický příjem se liší v závislosti na řadě faktorů - věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, výšky, úrovně fyzické aktivity a celkového zdravotního stavu. Příliš nízký příjem může vést k podvýživě a řadě zdravotních problémů, vysoký naopak k nadváze nebo obezitě a s nimi spojeným zdravotním rizikům.

Dobrý den, pane Jelínku,
měla bych dotaz ohledně cholesterolu. Jde o to, že máme cholesterol v rodině - rodiče i sourozenec. Otec dokonce přes 7,5 mmol/l i přes to, že se snažíme celkem zdravě stravovat a se sourozencem máme i dost sportovních aktivit - předpokládám tedy, že může být částečně i dědičný a jelikož je tělo dlouhodobě zvyklé na vyšší hodnoty, tak to není tak nebezpečné, jako když má někdo vysoký cholesterol především z důvodu špatného stravování?
Předem děkuji

Pokud víte, že se v rodině vyskytují případy s vyššími hladinami cholesterolu, na nic nečekejte a nechte si od lékaře potvrdit/vyvrátit diagnózu familiární hypercholesterolemie. Pokud bude pozitivní, vyplatí se tento stav léčit, protože je ve vztahu k srdečně-cévním chorobám zdravotně vysoce rizikový. Obecně platí, že vyšší hladiny cholesterolu jsou nebezpečné, není dobré tuto situaci podceňovat. Úprava stravy má na tento stav nemalý vliv, současně je ale nutné se vyhýbat kouření, kontrolovat tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat - samotná změna jídelníčku svým významem tyto faktory nepřeváží. Budete-li dodržovat vše, co je nezbytné, a hladina chlesterolu výrazněji neklesne, je na místě medikace předepsaná lékařem.

Dobrý den,
v kapitole o lecitinu uvádíte mj., že pomáhá při rozpouštění nežádoucích tukových a cholesterolových usazenin. Znamená to, že navzdory tvrzení klasické medicíny může lecitin a snad i jiné látky přece jen přispět ke snížení "zanesení" cév aterosklerotickými pláty ?
Děkuji předem za odpověď

Toto je trochu složitější téma, protože na aterosklerotické procesy má vliv celá řada faktorů, současně ale není známo, že by jakákoli látka transparentním způsobem odstraňovala aterosklerotické nánosy v cévách. Ortodoxní medicína žije stále v zajetí představ, že strava nemá vliv na odstraňování už vzniklých aterosklerotických plaků, a současně tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto přesvědčení staví na postulátu, že není k dispozici dostatek důkazů, které by toto skutečně potvrdily, což je v oblastech řízených pravidly moderní vědy v podstatě v pořádku. Dokud neproběhne dostatek seriozních výzkumů, které ve výsledku poskytnou jasné důkazy, medicína svůj přístup nezmění.
Z dílčích výzkumů víme, že na průběh ateriósklerozy má pozitivní vliv nejen lecitin (resp. fosfolipidové komplexy, které jsou jeho součástí), ale i rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (přesněji poměr O3:O6), podíl bílkovin v jídelníčku včetně jejich struktury, (záporná) energetická bilance, půsty... Převládá názor, že nejdůležitější pro dosažení požadovaného efektu je dlouhodobá práce se všemi faktory, tedy celostní přístup ke stravování.

Dobrý den,
jak je to s příjmem bílkovin u kojících žen? Kojení je dost energeticky náročně, je potřeba vyšší příjem?

Kojení je energeticky náročný proces, vyšší příjem energie v tomto období je proto na místě. Nárůst tělesné hmotnosti v průběhu těhotenství je záměr přírody, skrze který si matka vytváří energetickou rezervu postupně spotřebovávanou při kojení. Ve vztahu k modernímu pojetí výživy je proto možné tvrdit, že kojení je pro matku přirozeným procesem redukce hmotnosti. To samozřejmě platí v situaci, kdy kojící žena nijak dramaticky nezvyšuje příjem energie.
Z nutričního hlediska je ale v období kojení vhodné mírně zvednout podíl bílkovin ve stravě, standardně se doporučuje o 20-30 % více než v době před otěhotněním (jako průměr se uvádí kolem 80 g za den, tuto hodnotu berte ale s rezervou, protože neodráží individuální potřeby jedince).

Dobrý den pane Jelínku,

prosím Vás doporučil by jste mi nějaký program -aplikaci či web stránky, kde spočítám bazální metabolismus, energetický příjem a gramáž B,S,T ?
Děkuji.

Hodnotu BMR nejpřesněji změří bioimpedanční přístroje, protože jejich algoritmus pracuje s aktuálně měřenými hodnotami tělesných parametrů.
Další možností je např. u nás na webu - https://www.kurzyatac.cz/kalkulacka/bmr
Pracovat s nutričními hodnotami stravování můžete přímo v aplikaci ZOF - www.zofapp.cz

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi