Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Energetický příjem

Jedná se o množství energie, které tělo získává z konzumovaných potravin a nápojů. Tato energie je nezbytná pro provozování všech tělesných funkcí, především růstu, opravy tkání, udržování tělesné teploty a podporu fyzické aktivity. Optimální energetický příjem se liší v závislosti na řadě faktorů - věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, výšky, úrovně fyzické aktivity a celkového zdravotního stavu. Příliš nízký příjem může vést k podvýživě a řadě zdravotních problémů, vysoký naopak k nadváze nebo obezitě a s nimi spojeným zdravotním rizikům.

Dobrý den,
jak je to s příjmem bílkovin u kojících žen? Kojení je dost energeticky náročně, je potřeba vyšší příjem?

Kojení je energeticky náročný proces, vyšší příjem energie v tomto období je proto na místě. Nárůst tělesné hmotnosti v průběhu těhotenství je záměr přírody, skrze který si matka vytváří energetickou rezervu postupně spotřebovávanou při kojení. Ve vztahu k modernímu pojetí výživy je proto možné tvrdit, že kojení je pro matku přirozeným procesem redukce hmotnosti. To samozřejmě platí v situaci, kdy kojící žena nijak dramaticky nezvyšuje příjem energie.
Z nutričního hlediska je ale v období kojení vhodné mírně zvednout podíl bílkovin ve stravě, standardně se doporučuje o 20-30 % více než v době před otěhotněním (jako průměr se uvádí kolem 80 g za den, tuto hodnotu berte ale s rezervou, protože neodráží individuální potřeby jedince).

Dobrý den pane Jelínku,

prosím Vás doporučil by jste mi nějaký program -aplikaci či web stránky, kde spočítám bazální metabolismus, energetický příjem a gramáž B,S,T ?
Děkuji.

Hodnotu BMR nejpřesněji změří bioimpedanční přístroje, protože jejich algoritmus pracuje s aktuálně měřenými hodnotami tělesných parametrů.
Další možností je např. u nás na webu - https://www.kurzyatac.cz/kalkulacka/bmr
Pracovat s nutričními hodnotami stravování můžete přímo v aplikaci ZOF - www.zofapp.cz

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi