Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Echinacea

Echinacea je rostlina původem z Severní Ameriky, která je známá svými imunostimulačními účinky. Pomáhá posilovat imunitní systém a zvyšovat odolnost organismu vůči infekcím. Její název pochází z řeckého slova "echinos", což znamená ježek, a odkazuje na ježkovitý vzhled květu. Pro výrobu doplňků stravy a léčiv se nejčastěji používají dva druhy - Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. Rostlina se sklízí, suší a následně se z ní vyrábí čaje, tinktury, tablety nebo kapsle.

Dobrý den,
můžete prosím napsat, která echinacea splňuje obě kritéria, protože u preparátů dostupných na trhu neuvádí obsah obou látek.
Díky

Pokud budete vybírat preparát s obsahem třapatky, vždy s ohledem na jeho kvalitu hledejte na etiketě informace o obsahu těchto dvou látek (kyseliny cichorové a alkamidů). Pokud nebudou uvedené, je jasné, že produkt neobsahuje standardizovaný extrakt, nemá tak smysl doplněk vůbec kupovat. Echinace patří mezi nejprodávanější byliny na světě, tato výjimečnost bohužel přináší ze strany výrobců doplňků stravy i podvodné manipulace s kvalitou. Analýzy dokonce ukazují, že jsou běžné situace, kdy výrobce garantuje obsah standardizovaného extraktu, tento se ale ve skutečnosti vůbec nenachází. V oblasti doplňkové výživy jsou taková jednání častá a spotřebitel má v podstatě dvě možnosti, jak získat kvalitní produkt:
1. První je volba na základě certifikací, nejlépe od nezávislých společností (pokud je výrobce/prodejce má, vždy se jimi chlubí).
2. Druhá pak průběžné testování vybraných výrobků.

Dobrý den pane Jelínku.
V lekci píšete, že je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech. Co si mám pod tímto představit jako krátký interval? Příklad: syn (11 let) začal kašlat a zvýšila se mu mírně teplota. Začít podávat echinacenu třeba 3x denně? A po dobu 10 - 14 dní, jak uvádíte? Nerad bych synovi způsobil zdravotní problémy a rád bych věděl i do budoucnosti, jak postupovat v případě nachlazení a různých virových infekcí, kterých je nyní všude plno.
Mám přípravek, kde výrobce uvádí:
Extrakt z natě Echinacei purpurové 4: 1 ve formě prášku
• 4% polyfenolů.
• 2% kyselina chicorová/cikorová
A k tomu další otázka: V jakém množství echinaceu podávat? Výrobce uvádí:
Dávkování: 1x denně 125mg dávku rozmíchejte ve vodě a vypijte.
Je to dostatečné?
Mockrát děkuji za odpověď.

Echinacea se doporučuje užívat buď preventivně v krátkodobých cyklech, nebo cíleně v situacích prvopočátků subjektivně vnímaných či projevovaných dysbalancí. Její jedinečnost spočívá ve schopnosti krátce a efektivně podporovat proces fagocytózy, nejefektivněji takto působí při podávání v průběhu inkubační doby (což v praxi téměř není šance přesně zjistit) a krátce po prvních klinických příznacích a symptomech nemoci. Pokud echinaceu suplementujete až po rozvinutí příznaků, výrazně se snižuje její schopnost ovlivnit průběh choroby (což ale neznamená, že se stává zbytečnou).
Jelikož každý výrobce nabízí odlišné složení produktů, není možné dávkování paušalizovat, vždy se držte doporučení výrobce.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi