Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na volbu jídla před závodem (silniční cyklistika ). Jsou vhodnou variantou kaše se sušeným ovocem, případně hořkou čokoládou? Nebo vybrat něco jiného? A je v tomto případě na místě, vzhledem k náročnosti, použit i doplňky stravy?
Děkuji

Koncepce předzátěžového jídla by vždy měla být v souladu s dlouhodobým nutričním plánem. Nejprve tedy řešte poměry makroživin (vysokosacharidový vs. low carb jídelníček), u předzátěžového jídla i volbu sladkého vs. slaného chodu (s ohledem na příjem sodíku). Na základě tohoto postupu se vyprofilují i vhodné recepty.
Pokud je strategie stravování u silniční cyklistiky postavena na vyšším podílu tuků, mělo by tomu odpovídat i složení posledního jídla před zátěží. Kaše s ovocem je typicky vysokosacharidové jídlo, faktem ale je, že snížením množství samotné kaše a zařazení vhodného zdroje tuku (ořechy a semena, případně volné formy tuků) posune tento recept směrem k low carb. Otázkou jen zůstane sladký charakter jídla, tedy (relativní) nedostatek sodíku.

Témata:  Čokoláda 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi