Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Chléb

Chléb je základní potravinou v mnoha kulturách po celém světě a je důležitým zdrojem živin, jako jsou sacharidy, vláknina, bílkoviny, vitamíny a minerály. Sacharidy poskytují tělu energii, zatímco vláknina podporuje zdravé trávení. Bílkoviny jsou základními stavebními kameny pro růst a opravu tělesných tkání. Vitamíny a minerály, jako je železo, vápník a B vitamíny, jsou také důležité pro celkové zdraví.

Nicméně, ne všechny chleby jsou vytvořeny stejně. Chleby vyrobené z celozrnné mouky jsou obecně považovány za zdravější než ty vyrobené z bílé mouky, protože obsahují více vlákniny a dalších živin. Bílý chléb je často vyroben z rafinované mouky, která má méně vlákniny a živin. Navíc, některé chleby mohou obsahovat přidaný cukr nebo jiné nezdravé přísady. Proto je důležité pečlivě číst etikety a vybírat chleby, které jsou vysoké na vlákninu a nízké na přidaný cukr.

Dobrý den,
napadla mě taková spekulace, pokud jsou omega 3 termolabilní a jsou obsaženy třeba ve lněném semínku a posypu jím chléb, který upeču při vysoké teplotě nebo rozemelu a zahustím s ním třeba placky, dojde také k přeměně na trans formu jako kdybych na tomto oleji třeba smažila?
Děkuji

Uvažujete správným směrem. Pokud bude teplota příliš vysoká ve smyslu překročení kouřového bodu obsažených O3 - což se u pečení pečiva může stát - dojde k přepálení těchto forem tuků se všemi následky v podobě strukturálních změn O3.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi