Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Černý čaj

Černý čaj je druh čaje, který je silnější v chuti a obsahuje více kofeinu než jiné čaje, ale méně než káva. Vyrábí se z rostliny Camellia sinensis procesem oxidace, což mu dává tmavší barvu a silnější chuť. Černý čaj je tradičně silný a robustní, s výraznými tóny karamelu, čokolády, květin a ovoce. Je to nejpopulárnější typ čaje na světě, zejména v zemích jako je Indie, Čína a Velká Británie.
Černý čaj je bohatý na antioxidanty známé jako polyfenoly, které pomáhají bojovat proti buněčnému poškození a poskytují řadu zdravotních výhod. Tyto antioxidanty mohou pomoci snížit riziko některých typů rakoviny, zlepšit kardiovaskulární zdraví a podporovat zdraví střev. Černý čaj také obsahuje látky, které mohou pomoci zlepšit duševní bdělost a koncentraci. Navíc, i když černý čaj obsahuje kofein, jeho množství je obecně nižší než v kávě, což může být pro některé lidi příznivější.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda do pitného režimu počítat tekutiny typu - káva, černý čaj, vývary. Jsou různé názory, tak bych ráda znala Váš pohled. Já osobně bych to tam zařazovala i přesto, že káva a čaj mají mírné močopudné účinky. Znám lidi, kteří vodu téměř nepijí, jen kávu a čaj.
Děkuji.

Do pitného režimu se standardně zahrnují tekutiny, které plní účel hydratace organismu. Tato definice ale není úplně jednoznačná, protože např. káva nebo čaj obsahují látky s močopudným účinkem, což neodpovídá představám o plnohodnotné hydrataci. Potíž u těchto tekutin je ale v tom, že močopudně nepůsobí úplně na každého, jejich diuretický účinek je silně individuální. V takové situaci se samozřejmě obtížně paušalizuje, ale většinou se tyto nápoje do pitného režimu řadí (podobný problém je i s tekutinami obsahující alkohol).
Vývary jsou také většinou považovány za součást pitného režimu, jsou ale zatíženy faktorem osmolality - pokud je jejich "hustota" (= obsah živin) příliš vysoká, jsou kategorizovány jako potravina, ne tekutina určená k hydrataci.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi