Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Bramborový škrob

Bramborový škrob je přírodní polysacharid, který se získává z brambor. Je bezlepkový a snadno stravitelný. Má prebiotické účinky, tzn. podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech, které pomáhají udržovat zdravý trávicí systém. Bramborový škrob může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a podporovat pocit sytosti, což může být užitečné pro lidi, kteří se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost.

Dobrý den, pane Jelínku,
používám na zahuštění tapiokový škrob nebo synovi dělám puding s tapiokových perel, s tím, že je to škrob prospěšný pro střeva. Na internetu píšou že obsahuje rezistentní škrob a někde že neobsahuje z důvodu zpracování. Je tedy vhodnější používat bramborový škrob, když budu chtít podporovat střevní bakterie? A je pravda, že když uvaříme ovesné vločky, rýží nebo brambory a necháme vychladnout a budeme konzumovat za studena zvýší se tak příjem rezistentního škrob? Aplikace ZOF mi to nespočítá je tedy jistější používat bramborový škrob nebo šťávu ze syrových brambor?
Děkuji za odpověď

Tapiokový škrob obsahuje minimum rezistentního škrobu z důvodu technologického zpracování suroviny. Pokud cílíte na prebiotický vliv stravy, použijte buď škrob bramborový (úplně nejvýhodnější je lisovaná bramborová šťáva), nebo zaměřte pozornost na komplexnost ve volbě potravin bohatých na vlákninu.
Tepelná úprava mění strukturu škrobu, po zchlazení potraviny je obsah rezistentního škrobu vždy vyšší. V tomto směru je tak výhodnější konzumovat tepelně upravené potraviny za studena, v praxi se toto pravidlo ale uplatňuje velmi sporadicky. Z toho důvodu jsme funkci počítání rezistentního škrobu ve vztahu k tepelným úpravám stravy do aplikace ZOF ani nazadávali, nemá širší praktické uplatnění.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi