Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Biorytmy

Biorytmy jsou přirozené cykly, které řídí naše tělesné, emocionální a intelektuální stavy. Tyto cykly ovlivňují naše energetické hladiny, náladu, výkonnost, schopnost učit se a mnoho dalších aspektů našeho života. Ve vztahu ke zdraví je důležité tyto biorytmy respektovat a živit se a cvičit v souladu s nimi, aby bylo tělo co nejvíce v rovnováze a mohlo fungovat na svém maximálním potenciálu. Typickým příkladem jsou biorytmy pro spánek a bdění, které naprosto zásadním způsobem ovlivňují energii, náladu a celkové zdraví.

Dobrý den, pane Jelínku,
měla bych dotaz ohledně bioritmů. Když člověk pravidelně chodí běhat, podle obecných doporučení je nejvhodnější ráno mezi 6 az 7 hodinou. Vezmeme-li v potaz zaměstnání, ten člověk není schopný vstát, tak brzo aby ráno sportoval, jaký čas je tedy podle bioritmů ideální?

Zjednodušeně řečeno takový, který mu pocitově vyhovuje nejvíce. Teorie biorytmů je obecná, při její aplikaci na individualitu jedince v praxi narazíte na řadu "nesrovnalostí". V největším rozsahu zde vstupují faktory adaptace člověka na podmínky, ve kterých je nucen žít (= přizpůsobení se situaci), a fungování nervové soustavy ve vztahu k tomu, zda více inklinujete k modelu "skřivana" (= jste ranní ptáče) nebo "sovy" (vrchol aktivit máte ve večerních hodinách).
Jsem toho názoru, že nemá smysl se "trápit" snahou o realizaci něčeho, co zásadním způsobem nabourá organizaci celého dne.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi