Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Biologická dostupnost

Biologická dostupnost je termín používaný v oblasti výživy a farmakologie, který označuje míru a rychlost, jakou je látka absorbována do krevního oběhu a je k dispozici pro použití v těle. Tento koncept je zvláště důležitý při hodnocení účinnosti léků a doplňků stravy. Pokud má látka nízkou biologickou dostupnost, může to znamenat, že i při vysokých dávkách se jen malé množství skutečně dostane do těla a může být využito. Například železo z rostlinných zdrojů má nižší biologickou dostupnost než železo z živočišných zdrojů, což znamená, že tělo ho může hůře využít. Proto je důležité sledovat nejen množství živin v potravě, ale také jejich biologickou dostupnost (využitelnost).

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakou biologickou dostupnost má vitamín B12 obsažený ve spirulině. Jedná se o výhodný zdroj vitamínu B12 pro vegany?
Děkuji.

Problematika vitamínu B12 v rostlinných zdrojích není úplně jednoznačná. Ukazuje se, že rostliny vyrábí analogy B12, které jsou chemicky tak podobné skutečnému B12, že se vážou na stejnou transportní molekulu (vnitřní faktor). Víme o nich, že nemají stejný vliv na metabolismus jako skutečný vitamín B12. Současně bylo zjištěno, že přináší riziko v podobě faktu, že mohou v situaci jejich vyššího podílu ve stravě obsadit transportní molekuly vnitřního faktoru a tím znemožnost vstřebávání skutečnému vitamínu B12, kterého teoreticky může být ve stravě dostatek.
Obecně dnes panuje shoda v tom, že rostlinné analogy nejenom že nejsou účinné, ale mohou být v přebytku i zdravotně rizikové. Jedinou výjimkou jsou produkty z chlorelly, kde některé studie ukázaly, že může obsahovat molekuly B12, které působí prakticky stejně, jako živočišné zdroje B12. I tady je to ale složitější, protože se zjistilo, že tyto molekuly B12 nevyrábí řasa, ale jsou výsledkem produkce mikroorganismů žijící na řasách. Komplikace spočívá v tom, že řasy dostupné v komerční síti, tedy pěstované v umělých nádržích, z důvodu sterilních podmínek neobsahují potřebné mikroorganismy vyrábějící účinný B12, takže se tato informace vztahuje pouze k řasám chorelly žijícím ve volném prostředí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi