Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Autoimunitní choroby

Autoimunitní choroby jsou typem onemocnění, kdy imunitní systém těla začne napadat vlastní buňky a tkáně, protože je nesprávně rozpoznává jako cizí. Toto může vést k široké škále zdravotních problémů, včetně zánětu, bolesti, poškození orgánů a různých funkcí těla. Existuje řada různých typů autoimunitních chorob - lupus, revmatoidní artritida, celiakie, diabetes mellitus typu 1 a mnoho dalších.
Výživa hraje klíčovou roli v řízení a prevenci autoimunitních chorob. Některé potraviny mohou zhoršovat zánět a další příznaky těchto chorob, jiné mohou naopak pomoci posílit imunitní systém a zmírnit její projevy.

Dobrý den,
je vhodné užívání zelených potravin při autoimunitních chorobách, zejména u roztroušené sklerozy? Internet je plný velmi protichůdných názorů, polovina lidí tvrdí, že v tom případě je doslova nežádoucí podporovat imunitu, druhá polovina, že imunita u těchto pacientů je právě oslabená (v nerovnováze) a tyto potraviny význam mají.
Děkuji za odpověď.

Na toto téma není u odborné veřejnosti sjednocený názor. Pokud bych měl prezentovat svůj, tak tyto výrobky v základních dávkách bych se nebál v těchto situacích doporučovat, protože vykazují protizánětlivé účinky a roztroušená skleróza je provázená prozánětlivými procesy. S ohledem na fakt, že některé řasy obsahjí specifické imunomodulační látky, je rozumné zbytečně nezvyšovat dávkování, může to být kontraproduktivní.

Dobrý den,
smí se ženšen nebo i jiné adaptogeny užívat u autoimunitních chorob? Předpokládám, že zřejmě ne, když se užívají imunosupresiva, ale pokud se daří onemocnění držet v remisi a člověk není na lécích?
Děkuji

Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi