Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ashwagandha

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen, je důležitá bylina v ajurvédské medicíně, která je jedním z nejstarších holistických léčebných systémů. Je to adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu lépe se vyrovnat se stresem. Oužívá se pro schopnost podporovat zdraví imunitního systému, zlepšovat náladu, zvyšovat energii a podporovat zdraví mozku a paměti. Vykazuje i protizánětlivé a antioxidační účinky.
V prodejní síti je dostupná ve formě prášku nebo kapslí jako doplněk stravy.

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz. V materiálech se zmiňujete o sušené formě Ashwagandhy (tedy prášku?) a jejím dávkování. Na trhu jsou ovšem dostupné i tablety z extraktů. Jaká forma bude pro tělo lépe využitelná/bude mít větší efekt? Pokud porovnám tyto dvě odlišné formy - extrakt vs. RAW prášek (v značné kvalitě samozřejmě), vyjde prášek o něco levněji, není to ovšem nic dramatického...jakou formu byste tedy volil?
Děkuji za odpověď.

Obecně platí, že exrakty mají větší nutriční potenciál, tzn. z důvodu způsobu jejich výroby by měly obsahovat vyšší koncentraci účinných látek, které se pyšní lepší biologickou využitelností. Pokud výrobce neuvede u produktu bližší informce o formě extraktu, tak jako spotřebitel víte, že se jedná o extrakt, tedy rostlinný materiál zbavený vlákniny, v průměru s vyšší koncentrací živin než prášek, a současně vyšší biologickou využitelností. Pro většinu potenciálních zájemců je toto dostatečný argument, proč investovat více financí do jeho koupi, než do suplementu s obsahem prášku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi