Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Arginin

Arginin je semi-esenciální aminokyselina, která hraje klíčovou roli v mnoha biochemických procesech v těle. Je nezbytný pro syntézu proteinů, produkci dusíku, detoxikaci amoniaku a podporu imunitního systému. Pomáhá při hojení ran, podporuje zdraví srdce a cév a může podporovat sexuální funkci tím, že podporuje produkci oxidu dusnatého, který pomáhá udržovat pružnost cév.
Tato aminokyselina se nachází v mnoha potravinách - mase, mléčných výrobcích, ořechách, semenech, celozrnných obilovinách a luštěninách. Jeho užívání formou doplňků stravy může ve vyšších dávkách způsobit některé vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem a slabost. V případě diabteu, nízkého krevního tlaku nebo onemocnění ledvin je důležité jeho užívání konzultovat s lékařem.

Dobrý den, pane Jelínku.
Pro profesionálního hokejistu je vhodné zlepšit výkon užíváním argininu jen před zápasem nebo i při každodenních trénincích? Také se chci zeptat, kdy je vhodně arginin užívat – během sportovního výkonu nebo nějaký čas před zahájením?
Děkuji

I přesto, že se ve sportovní doplňkové výživě stal arginin oblíbenou látkou, moje doporučení bude směřovat k jeho opatrnému užívání. Při vyšších dávkách, které jsou individuální, bývá vazodilatační efekt příliš výrazný Dochází k "přepumpování" svalů, což se u sprintů projeví jejich tuhnutím, sportovec tak nepodá adekvátní výkon. U sportů jako je atletika, fotbal, basketbal či hokej doporučujte proto buď malé dávky, případně se produktům s obsahem této látky vyhněte úplně (svůj význam mají především u typicky silových disciplín).
Standardně se arginin užívá krátce před výkonem.

Dobrý den pane Jelínku,
je arginin vhodný pro osoby s křečovými žílami? Mám na mysli, zda vazodilatační efekt může škodit z pohledu žilních onemocnění.
Děkuji.

Ve většině situací by s užíváním argininu neměl být větší problém, protože celkový vazodilatační efekt není až tak dramatický, aby došlo k nepřiměřené zátěži varixů - toto platí pro užívání samotného argininu v doporučených dávkách. Problém nastane v okamžiku, kdy je součástí takového přípravku spektrum dalších látek, který produkci oxidu dusnatého v těle výrazně zvyšují, tady buďte opatrní a užívání těchto produktů se vyhýbejte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi