Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Alergen

Alergen je látka, která může vyvolat alergickou reakci u citlivých jedinců. Alergeny mohou být přítomny v různých formách - potraviny, léky, chemikálie, prach, pyl, zvířecí srst apod. Alergická reakce se obvykle projevuje jako zánětlivá reakce imunitního systému na přítomnost alergenu. Symptomy mohou zahrnovat kýchání, svědění, vyrážku, dušnost, v těžkých případech až anafylaktický šok.
Existuje seznam potravin, které vyvolávají alergické reakce v populaci nejčastěji. Patří sem:
A1 - obiloviny obsahující lepek
A2 - korýši
A3 - vejce
A4 - ryby
A5 - podzemnice olejná
A6 - sója
A7 - mléko
A8 - skořápkové plody (mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie)
A9 - celer
A10 - hořčice
A11 - sezamová semena
A12 - oxid siřičitý a siřičitany (v koncentracích vyšších 10mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2)
A13 - vlčí bob (lupina)
A14 - měkkýši
Jedinci postižení potravinovými alergiemi jsou proto nuceni pečlivě sledovat svou stravu a vyhýbat se potravinám, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Dobrý den,
některé druhy tempehu obsahují fermentovanou pšenici, ale není uvedena jako alergen. To znamená, že ve fermentované pšenici není lepek?
Děkuji za odpověď.

U tempehu se pšenice objevuje v situacích, kdy je jeho součástí fermentovaná sójová omáčka. Protože potravina prošla kompletní fermentací, při které došlo k úplnému rozložení (enzymatické hydrolýze) struktury lepku, tento v potravině není obsažen.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi